MTV Gider Yazılabilir mi?

Bilindiği gibi motorlu kara taşıtları, uçaklar ve helikopterler üzerinden Motorlu Taşıtlar Vergisi( MTV ) alınmaktadır. Yazımızın konusu ...

Bilindiği gibi motorlu kara taşıtları, uçaklar ve helikopterler üzerinden Motorlu Taşıtlar Vergisi(MTV) alınmaktadır.

Yazımızın konusu işletmede kayıtlı bulunan araçlar için ödenen MTV'nin Kurumlar vergisi ve Gelir vergisi açısından gider yazılıp yazılamayacağıdır. Aşağıda yer verdiğimiz tabloda araç türlerine göre MTV'nin gider yazılıp yazılamayacağını sıraladık.

Motorlu taşıtlar vergisi ve araçlarla ilgili içerikler:
Kanunen Kabul Edilmeyen Giderler
MTV Hesaplama
Motorlu Taşıtlar Vergisi
Ticari ve Binek Araçlarda KDV

MTV Gider Yazılır mı?

TarifeTaşıt CinsiMTV'si gider yazılabilir mi?
I
Otomobil
Motosiklet
Arazi taşıtları
Kaptıkaçtı vb.
Yalnızca taşıt kiralama faaliyetiyle uğraşanlar, kiraya verdiklerine ait MTV'yi gider yazabilir.

Taşıt kiralama dışında, ticari maksatla kullanılsalar dahi gider yazılamazlar.
II
Minibüs
Otobüs
Kamyonet
Kamyon
Çekici
Motorlu karavan
Panel van vb.
Gider yazılabilir.
IV
Uçak
Helikopter
Ticari maksatla kullanılanlara ait MTV gider yazılabilir.

Ticari maksatla kullanılmayanlara ait MTV gider yazılamaz.

Ticari Faaliyette Kullanılan Otomobilin MTV'si Gider Yazılabilir mi?

Yukarıdaki tabloda özetlediğimiz gibi otomobiller, I no'lu tarifede yer alır ve bu tarifede yer alan taşıtlar, taşıt kiralama faaliyetinde kullanılmadıkları sürece MTV'leri gider kaydedilemez.

Örneğin: Taksici MTV'yi indirebilir mi? Taksi işletmelerinde otomobil doğrudan ticari faaliyette kullanılmasına rağmen MTV'si gelir ve kurumlar vergisi açısından gider yazılamaz.

Binek Araçların MTV'si Gider Yazılabilir mi?

Binek otomobiller için ödenen MTV, gelir ve kurumlar vergisi matrahının tespitinde gider yazılamaz.

MTV Muhasebe Kaydı

MTV muhasebe kaydı yapılan ödemenin gider hesaplarına kaydedilmesi şeklinde olur. Ödenen motorlu taşıtlar vergisi gider olarak dikkate alınamıyorsa kanunen kabul edilmeyen giderler alt hesabında veya nazım hesaplarda izlenebilir.
-----------------------------------/----------------------------------------------
770. Genel Yönetim Giderleri                        400,00
770.01 Kanunen Kabul Edilmeyen Giderler
            102. Bankalar                                        400,00
----------------------------------------------------------------------------------

Mevzuat Hükümleri

Gelir Vergisi Kanununun (GVK) "İndirilecek giderler" başlıklı 40'ıncı maddesinin 5'inci bendinde "Kiralama yoluyla edinilen veya işletmeye dahil olan ve işte kullanılan taşıtların giderleri"nin indirilebileceği; aynı maddenin 6'ncı bendinde ise "İşletme ile ilgili olmak şartıyla; bina, arazi, gider, istihlak, damga, belediye vergileri, harçlar ve kaydiyeler gibi ayni vergi, resim ve harçların" indirilebileceği hükmüne yer verilmiştir.

Buna göre söz konusu taşıtlar için ödenen MTV'nin de gider yazılabilmesi gerekirken Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanununun "Gider kaydedilememe hali" başlıklı 14'üncü maddesinde MTV konusunda istisnai bir hükme yer verilmiştir: "Bu Kanuna bağlı (I) ve (IV) sayılı tarifelerde yer alan taşıtlardan (Ticari maksatla kullanılan uçak ve helikopterler ile taşıt kiralama faaliyeti ile uğraşan işletmelerin bu amaçla kiraya verdikleri taşıtlar hariç) alınan vergi ve cezalar ile gecikme zamları gelir ve kurumlar vergilerinin matrahlarının tespitinde gider olarak kabul edilmez."

Ayrıca GVK 40/1'e göre, "Ticari kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için yapılan genel giderler" ticari kazancın tespitinde indirim konusu yapılabilirler.

Yukarıda değindiğimiz kanun hükümlerinden GVK'da geçenler genel hüküm, MTVK'da geçen ise özel hüküm niteliğindedir. Bilindiği hukukun temel ilkelerine göre aynı olaya ilişkin genel ve özel hükmün birlikte uygulanabilir olması halinde özel hüküm genel hükmün önüne geçmektedir. Dolayısıyla konumuza ilişkin olarak MTVK'nın hükmü uygulanmalıdır.

YORUMLAR

BLOGGER: 2
Loading...
Ad

Ekonomi,1,Emlak Vergisi,1,Gelir Uzman Yardımcılığı,3,Gelir Vergisi,41,Genel,21,GİB,12,Katma Değer Vergisi,10,Kurumlar Vergisi,5,Maaş,3,Mevzuat,8,Motorlu Taşıtlar Vergisi,5,Muhasebe,3,ÖTV,9,Sosyal Güvenlik,1,VDK,2,Veraset ve İntikal Vergisi,1,Vergi Affı 2016,18,Vergi Affı 2017,6,Vergi Daireleri,3,Vergi Haberleri,15,Vergi Usul Kanunu,17,
ltr
item
Vergi Blog: MTV Gider Yazılabilir mi?
MTV Gider Yazılabilir mi?
Vergi Blog
http://www.vergiblog.com/2014/11/mtv-gider-yazilabilir-mi_76.html
http://www.vergiblog.com/
http://www.vergiblog.com/
http://www.vergiblog.com/2014/11/mtv-gider-yazilabilir-mi_76.html
true
1079650730403726947
UTF-8
Tüm içerikler yüklendi İçerik bulunamadı TÜMÜ Devamı Cevapla İptal Sil Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Tümünü Gör İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Konu ARŞİV SEARCH TÜM İÇERİKLER İsteğinizle uyuşan içerik bulunamadı. Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çrş Prş Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara az önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago beş haftadan daha önce Takipçiler Takip et BU İÇERİK ÖZELDİR Görüntülemek için lütfen tıklayınız Tamamını Kopyala Tamamını Seç All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy