Gelir Uzmanı Ne İş Yapar?

Gelir uzmanlarının görev ve yetkilerine ilişkin olarak gelir uzmanlığı yönetmeliğinde şu ifade yer almaktadır: " Kanun, tüzük, yönetm...

Gelir uzmanlarının görev ve yetkilerine ilişkin olarak gelir uzmanlığı yönetmeliğinde şu ifade yer almaktadır: "Kanun, tüzük, yönetmelik, yönerge ve diğer mevzuatta belirtilen iş ve işlemlerden kendilerine verilenleri yerine getirirler."

Bu ifade oldukça muğlak görünse de aslında gelir uzmanlarının her işi yaptıklarını sonucu doğurmaktadır. Gelir uzmanları doğrudan vergi dairesi başkanlığında çalışabildikleri gibi; çoğunlukla vergi dairesi müdürlüğünde çalışırlar. Ayrıca Vergi Denetim Kurulu Başkanlığında da çalışabilmektedirler.

En baştan gelir uzman yardımcılığında yapılan işin de çok farklı olmadığını belirtelim.

Gelir uzman yardımcılığı hakkında detaylı bilgi için bakınız: Gelir uzman yardımcılığı
Not: KPSS'ye hazırlananların Kpss A grubu en iyi meslekler yazısını okumasını tavsiye ederim.
Ayrıca bakınızGelir uzman yardımcılığı maaşı

Vergi Dairesinde Çalışan Gelir Uzmanı Ne İş Yapar?

Gelir uzmanlarının yaptıkları iş, vergi dairesinde çalıştıkları bölüme ve servise göre değişmektedir. Vergi dairesinde bulunan bölümler ve bu bölümlere bağlı servisler aşağıdaki şemada görülebilir. Söz konusu şemada yer alan bölüm ve servislere ilişkin açıklamalara aşağıda yer verilmiştir.


  • Vergilendirme bölümü: Bu bölüm, vergi dairesinin omurgasıdır. İşlemlerin büyük çoğunluğu bu bölümde yapılır. Görevleri, vergilerin tahsil edilebilir hale gelmesini sağlayan bütün iş ve işlemleri yapmaktır.
    • Sicil-Yoklama servisi: Mükelleflerin işe başlama ve işi terklerini yapar, sicil kayıtlarını tutarlar. Gelen işler genellikle aynı gün biter. Mükellefle yoğun olarak iletişim halindedirler. Fiziksel anlamda vergi dairesinin en yorucu birimidir. Yoğun çalışırlar ancak işleri tahakkuk servisine nazaran daha az mevzuat bilgisi gerektirir, daha basittir. Ayrıca yoklamacılar da bu servise bağlı çalışırlar. Yoklamacılar dışarda görev yapmaktadırlar. İş yerlerine yoklamaya giderek, maddi durumları tespit  ederler. Gelir uzmanları yoklamacı da olabilmektedir.
    • Tahakkuk servisi: Vergilerin tahsil edilebilir hale gelmesini sağlayan iş ve işlemler bu serviste yapılır. Mevzuat bilgisine diğer birimlere oranla daha çok ihtiyaç duyulur. Dolayısıyla yapılan iş daha niteliklidir. Vergi dairelerinin zihinsel anlamda en yorucu servisidir. İş yükü fazladır. İşler sicil servisinin aksine süreç halindedir, bu yüzden yapılan iş hiç tükenmez.
    • İhtilaflı İşler servisi: Mükelleflerce vergilere ilişkin işlemlere karşı açılan davalarla ilgili dava dosyalarını oluşturmak, vergi dairesi savunmasını hazırlamak ve ilgili yargı mercilerine göndermekle görevlidirler. Yapılan iş, servis şefine bağlı olarak nitelikli hale gelebilmektedir. İş yükü azdır. Mevzuat bilgisini geliştirmeye müsaittir.
  • Muhasebe Bölümü: Muhasebe bölümü, muhasebe kayıt servisi ile vezne servisinden oluşur. Muhasebe kayıt servisinde vergi dairesi işlemlerinin muhasebesi tutulur. Vezne ise tahsilat yapar. Yapılan iş, mevzuat bilgisi gerektirmez. Vergi dairesine göre değişmekle birlikte fiziksel anlamda yorucu olabilmektedir. Vezne servisi tahsilat yaptığı için yapılan iş nitelikli değildir. Vezne servisinde mükellefle iletişim oldukça fazla iken muhasebe kayıt servisinde aksine oldukça azdır.
  • Kovuşturma Bölümü: Kovuşturma bölümü icra ve satış servisinden oluşur. Yapılan iş servis isimlerinden anlaşılabilmektedir. İş yükü azdır. Mevzuat bilgisi çok fazla gerektirmez. Yaptıkları işin mükellef nezdinde negatif etkisi yüksek olduğundan, psikolojik olarak yıpratıcı olabilmektedir. İş yükü fazla olan veya mükellef profili düşük olan yerlerde yıpratıcı olabilmektedir.
  • Tarama ve Kontrol Bölümü: İstatistik çıkarmak, tarama ve kontrol faaliyetlerini yürütmek başlıca görevleridir. Vergi dairesi müdürlerince yapılan vergi incelemeleri, bu bölüm tarafından yürütülmekte/yazılmaktadır. İş yükü azdır. Vergi incelemeleri yapılması nedeniyle yapılan iş nitelikli olabilmektedir. Ancak son yıllarda vergi dairelerinde inceleme yapılmaması kanaatine ağır bastığından, genellikle küçük çaplı incelemeler yapılmaktadır.

Vergi Dairesi Başkanlığında Çalışan Gelir Uzmanı Ne İş Yapar?

Vergi dairesi başkanlıkları, grup müdürlükleri ve müdürlüklerden oluşur. Taşra teşkilatının başı vergi dairesi başkanı ve ondan sonra gelen grup müdürleri, başkanlık bünyesinde bulunduğu için başkanlıklarda daha disiplinli ve soğuk bir hava mevcuttur. İş yükü birime göre değişmekle birlikte genellikle azdır. Nitelik bakımından sıradan evrak işleri yapılabildiği gibi daha nitelikli işlerde yapılabilmektedir. Yapılan iş çoğunlukla nitelikli değildir.

Gelir Uzman Yardımcısı Ne İş Yapar?

Gelir uzman yardımcıları da Gelir uzmanlarıyla aynı işleri yapmaktadırlar. İşin başlangıcında nispeten daha basit işlerle başlarlar.

Gelir Uzman Yardımcılığı Nasıl Olunur?

Gelir uzman yardımcılığı mesleğine giriş yapabilmek öncelikle KPSS'de P35 puan türünden 70'i aşmak ardından GİB tarafından açılan giriş sınavını geçmek gerekiyor. Giriş sınavı yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamalı. KPSS'den yeterli puanı almak ilk aşamada önemli. Kaç net yaparak gerekli puanı alabileceğinizi şuradan hesaplayabilirsiniz: Kpss puan hesaplama

Benzer Yazılar:
Vergi müfettişi ne iş yapar?
Ad

Ekonomi,1,Emlak Vergisi,1,Gelir Uzman Yardımcılığı,3,Gelir Vergisi,41,Genel,21,GİB,12,Katma Değer Vergisi,10,Kurumlar Vergisi,5,Maaş,3,Mevzuat,8,Motorlu Taşıtlar Vergisi,5,Muhasebe,3,ÖTV,9,Sosyal Güvenlik,1,VDK,2,Veraset ve İntikal Vergisi,1,Vergi Affı 2016,18,Vergi Affı 2017,6,Vergi Daireleri,3,Vergi Haberleri,15,Vergi Usul Kanunu,17,
ltr
item
Vergi Blog: Gelir Uzmanı Ne İş Yapar?
Gelir Uzmanı Ne İş Yapar?
https://2.bp.blogspot.com/-iuJja7j-nv4/VN-0rTNy2_I/AAAAAAAAAl4/Dapi4SfHkmg/s1600/Vergi-Dairesi-Organizasyon-%C5%9Eemas%C4%B1.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-iuJja7j-nv4/VN-0rTNy2_I/AAAAAAAAAl4/Dapi4SfHkmg/s72-c/Vergi-Dairesi-Organizasyon-%C5%9Eemas%C4%B1.jpg
Vergi Blog
http://www.vergiblog.com/2015/02/gelir-uzmani-ne-is-yapar.html
http://www.vergiblog.com/
http://www.vergiblog.com/
http://www.vergiblog.com/2015/02/gelir-uzmani-ne-is-yapar.html
true
1079650730403726947
UTF-8
Tüm içerikler yüklendi İçerik bulunamadı TÜMÜ Devamı Cevapla İptal Sil Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Tümünü Gör İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Konu ARŞİV SEARCH TÜM İÇERİKLER İsteğinizle uyuşan içerik bulunamadı. Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çrş Prş Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara az önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago beş haftadan daha önce Takipçiler Takip et BU İÇERİK ÖZELDİR Görüntülemek için lütfen tıklayınız Tamamını Kopyala Tamamını Seç All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy