Gelir Uzmanı

Gelir uzmanlığı mesleği, son yıllarda kamuda çalışmanın cazip hale gelmesiyle birlikte öne çıkmaktadır. Türkiye şartlarında, düşük ve orta ...

Gelir uzmanlığı mesleği, son yıllarda kamuda çalışmanın cazip hale gelmesiyle birlikte öne çıkmaktadır. Türkiye şartlarında, düşük ve orta gelir sınıfına dahil olanlar için iyi sayılabilecek bir maaşla birlikte memuriyetin sağladığı özlük hakları sayesinde tercih edilmektedir.

Gelir Uzmanı Nerede Çalışır?

Gelir uzmanları ve gelir uzman yardımcıları, Maliye Bakanlığına bağlı Gelir İdaresi Başkanlığında(GİB) görev yaparlar. Gelir uzmanlarının düşük bir kısmı, GİB'in merkez teşkilatında çalışırken; büyük bir çoğunluğu, asli görev yerleri olan taşra teşkilatında çalışmaktadır. Ayrıca, ihtiyaç halinde Vergi Denetim Kurulu gibi Maliye Bakanlığının diğer birimlerinde de görev yapabilmektedirler.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi gelir uzmanlarının büyük çoğunluğu Gelir İdaresi Başkanlığının taşra teşkilatında çalışırlar. Peki GİB'in taşra teşkilatı hangi birimlerden oluşur?

GİB'in taşra teşkilatı, doğrudan merkeze bağlı vergi dairesi başkanlıkları ile vergi dairesi başkanlığı kurulmayan yerlerde vergi dairesi müdürlüklerinden oluşur. Vergi dairesi başkanlığı olmayan yerlerde, vergi dairesi müdürlükleri defterdarlık bünyesinde faaliyetlerini yürütür.

Taşrada çalışan gelir uzmanları ve yardımcıları, vergi dairesi başkanlığına bağlı vergi daireleri, mal müdürlükleri ve diğer hizmet birimlerinde çalışırlar.

Gelir Uzmanlığı Mesleğinin Avantajları ve Dezavantajları

Avantajları

 • Devlet memuru olmanın verdiği güvenceler ve özlük hakları.
 • Türkiye şartlarında iyi sayılabilecek maaş getirisi. VHKİ ve diğer düz memurlara göre çok daha yüksek gelir.
 • İş yükünün diğer kamu kurumları oranla daha fazla olmakla birlikte; tapu daireleri gibi bezginlik verecek kadar fazla olmaması. Özel sektöre kıyasla iş yükünün daha hafif olması.
 • Rahat çalışma ortamı. Baskıya maruz kalmama.
 • Mevzuat anlamında kendini geliştirebilme imkanı.
 • Müdür yardımcılığı, müdürlük ve grup müdürlüğü gibi makamlara sınavla gelebilme şansı.
 • Tek vergi dairesi uygulamasına geçişle birlikte, fiziki çalışma ortamı kalitesinin arttırılmaya başlanması.

Dezavantajları

 • Yapılan işin çoğunlukla nitelikli olmaması.
 • Yapılacak işin belli olmaması.
 • Pek çok kamu kurumunda sağlanan ücretsiz servis, düşük ücretli yemek vb imkanların Maliye Bakanlığının belirli şehirler dışında sunmaması. Daha az imkan sağlanması.
 • Görev yapılan birim, bölümün ve servisin başkanın takdiriyle kolayca değiştirilebilmesi.
 • Çalışma ortamındaki fiziki şartların yetersizliği.
 • Kurumun çalışanlarına yeterli değeri göstermemesi.

Gelir Uzmanı Ne İş Yapar?

Gelir uzmanlarının görev ve yetkilerine ilişkin olarak gelir uzmanlığı yönetmeliğinde şu ifade yer almaktadır: "Kanun, tüzük, yönetmelik, yönerge ve diğer mevzuatta belirtilen iş ve işlemlerden kendilerine verilenleri yerine getirirler."

Bu ifade oldukça muğlak görünse de aslında gelir uzmanlarının her işi yaptıklarını sonucu doğurmaktadır. Gelir uzmanları doğrudan vergi dairesi başkanlığında çalışabildikleri gibi; çoğunlukla vergi dairesi müdürlüğünde çalışırlar.

Gelir uzmanlarının yaptıkları işlerle ilgili detaylı bilgiye şu yazımızdan ulaşabilirsiniz:

Gelir Uzmanının Yaptığı İş Nitelikli midir?

Gelir uzmanları ve yardımcılarının yaptığı işin niteliği çalıştığı birim ve servise göre değişir. Yapılan işlerin büyük çoğunluğu nitelikli değildir. Ancak mükellef profilinin nispeten daha yüksek olduğu vergi dairelerinde, çalışılan birime bağlı olarak yapılan iş daha nitelikli olabilmektedir.

Vergi dairelerinde, daha ziyade tahakkuk servisi ve tarama kontrol bölümünde nitelikli işler yapılır. Diğer servislerde yapılan işler çoğunlukla nitelikli değildir.

Vergi dairesi başkanlığında yapılan işler ise yine değişkenlik göstermektedir. Çoğunlukla nitelikli işler yapılmamaktadır. İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde vergi dairesi başkanlıklarında nitelikli işlerde çalışma imkanı diğer şehirlere göre oldukça yüksektir.

Gelir Uzmanı Maaşı


Ad

Ekonomi,1,Emlak Vergisi,1,Gelir Uzman Yardımcılığı,3,Gelir Vergisi,41,Genel,21,GİB,12,Katma Değer Vergisi,10,Kurumlar Vergisi,5,Maaş,3,Mevzuat,8,Motorlu Taşıtlar Vergisi,5,Muhasebe,3,ÖTV,9,Sosyal Güvenlik,1,VDK,2,Veraset ve İntikal Vergisi,1,Vergi Affı 2016,18,Vergi Affı 2017,6,Vergi Daireleri,3,Vergi Haberleri,15,Vergi Usul Kanunu,17,
ltr
item
Vergi Blog: Gelir Uzmanı
Gelir Uzmanı
Vergi Blog
http://www.vergiblog.com/2015/02/gelir-uzmani.html
http://www.vergiblog.com/
http://www.vergiblog.com/
http://www.vergiblog.com/2015/02/gelir-uzmani.html
true
1079650730403726947
UTF-8
Tüm içerikler yüklendi İçerik bulunamadı TÜMÜ Devamı Cevapla İptal Sil Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Tümünü Gör İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Konu ARŞİV SEARCH TÜM İÇERİKLER İsteğinizle uyuşan içerik bulunamadı. Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çrş Prş Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara az önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago beş haftadan daha önce Takipçiler Takip et BU İÇERİK ÖZELDİR Görüntülemek için lütfen tıklayınız Tamamını Kopyala Tamamını Seç All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy