Yemek Giderlerinin Vergisel Boyutu

Bilindiği üzere işverenler çalışanlarına işyerinde yemek sağlayabildikleri gibi; ticket ve yemek fişi gibi para yerine geçen belgeler verer...

Bilindiği üzere işverenler çalışanlarına işyerinde yemek sağlayabildikleri gibi; ticket ve yemek fişi gibi para yerine geçen belgeler vererek işyeri dışında yedikleri yemeklerin bedellerini de karşılayabilmektedir. Bu yazımızda işverenin bu giderleri hangi şekilde giderleştirebileceği ve hizmet erbabına sağlanan söz konusu menfaatlerin ücret olarak değerlendirilip değerlendirilmeyeceğini inceleyeceğiz.

Yemeğin İşyerinde Sunulması 

İşyerinde hizmet erbabına sunulan yemeklerle ilgili giderlerinin tamamı Gelir Vergisi Kanunu (GVK) Md. 40/2’ye göre ticari kazancın tespitinde, GVK Md. 57/4’ye göre ise zirai kazancın tespitinde gider yazılabilir. Çalışanlara bu şekilde yemek vermek suretiyle sağlanan menfaatler, yapılan yemek masrafı herhangi bir sınırlamaya tabi tutulmaksızın GVK Md. 23/8’e göre ücret olarak vergilendirilmez.

İşyeri Dışında Yemek Verilmesi

İşyeri dışında çalışanlara yemek vermek suretiyle sağlanan menfaatler, ticari kazancın tespitinde GVK Md. 40/1’e göre (çünkü GVK Md. 40/2 işyeri ve müştemilatında yapılan giderleri kapsar) gider olarak dikkate alınabilir. Ancak; işyeri dışında yapılan yemek giderlerinin ücret olarak vergilendirilmemesi, GVK Md. 23/8’de belli şartlara bağlanmıştır. Buna göre, işyeri dışında yapılan yemek harcamalarının, ücret olarak vergilendirilmemesi için belirli bir tutarı aşmaması (2015 için 12-TL) aşmaması gerekir. Aşan kısım ücret olarak vergilendirilmektedir.

Ayrıca ödemeler, yemek hizmetini verene yapılmalıdır. Hizmet erbabına yemek bedeli adı altında nakden ödeme yapılmamalı, aksi takdirde yapılan ödemeler ücret kabul edilmektedir.

Şehir Dışında Yemek Giderleri

Yukarıda bahsettiğimiz, “işyeri dışında yapılan yemek giderlerinden” kasıt, personelin asli görev mahalli içinde olmakla birlikte işyeri dışında kalan yerlerdir. Hizmet erbabının asli görev mahalli dışında(yani şehir dışında) yaptığı yemek harcamaları, işverenin adına fatura edilmek şartıyla herhangi bir sınırlandırma olmaksızın, ücret olarak vergilendirilmeyecektir.

Yeme Karşılığı Verilen Gündelikler

Yemek giderleriyle ilgili diğer bir düzenleme “gider karşılıkları” başlıklı GVK Md. 24/2’dir. Söz konusu düzenlemede gerçek yemek giderleri değil, yeme karşılığı verilen gündelikler düzenlenmiştir. Buna göre, hizmet erbabına yeme ve yatma giderlerine ilişkin gerçek tutarlarla ilgili olarak değilde, belirli tutarda gündelik verilirse bu gündelikler aynı seviyedeki devlet memuruna verilen gündelikleri aşmamalıdır. Aşan kısım ücret olarak vergilendirilir. Yeme ve yatma giderine için hem gerçek gider hem de gündelik aynı anda dikkate alınamayacağı tabiidir. Bu durumda gündelik, ücret olarak kabul edilir.
Ad

Ekonomi,1,Emlak Vergisi,1,Gelir Uzman Yardımcılığı,3,Gelir Vergisi,41,Genel,21,GİB,12,Katma Değer Vergisi,10,Kurumlar Vergisi,5,Maaş,3,Mevzuat,8,Motorlu Taşıtlar Vergisi,5,Muhasebe,3,ÖTV,9,Sosyal Güvenlik,1,VDK,2,Veraset ve İntikal Vergisi,1,Vergi Affı 2016,18,Vergi Affı 2017,6,Vergi Daireleri,3,Vergi Haberleri,15,Vergi Usul Kanunu,17,
ltr
item
Vergi Blog: Yemek Giderlerinin Vergisel Boyutu
Yemek Giderlerinin Vergisel Boyutu
Vergi Blog
http://www.vergiblog.com/2015/02/yemek-giderleri-vergi.html
http://www.vergiblog.com/
http://www.vergiblog.com/
http://www.vergiblog.com/2015/02/yemek-giderleri-vergi.html
true
1079650730403726947
UTF-8
Tüm içerikler yüklendi İçerik bulunamadı TÜMÜ Devamı Cevapla İptal Sil Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Tümünü Gör İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Konu ARŞİV SEARCH TÜM İÇERİKLER İsteğinizle uyuşan içerik bulunamadı. Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çrş Prş Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara az önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago beş haftadan daha önce Takipçiler Takip et BU İÇERİK ÖZELDİR Görüntülemek için lütfen tıklayınız Tamamını Kopyala Tamamını Seç All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy