Gelir İdaresi Başkanlığı Ne İş Yapar?

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), vergilerle ilgili hizmetleri sunan, devletin alacaklarını tahsil eden kamu kurumudur. GİB, Maliye Bakanlığ...

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), vergilerle ilgili hizmetleri sunan, devletin alacaklarını tahsil eden kamu kurumudur.

GİB, Maliye Bakanlığına bağlı bir kamu kurumudur. Vergi dairesi başkanlıkları ve vergi daireleri, GİB’e bağlı olarak çalışmaktadırlar.


GİB’in görevlerini şöyle sıralayabiliriz:

 1. Maliye Bakanlığınca belirlenen devlet gelir politikasını uygular. Devlet gelir politikası Orta Vadeli Mali Planda yer almaktadır. Örneğin, 2014-2016 yılları Orta Vadeli Mali Planında, vergilemede adalet ve etkinliğin artırılması istihdamın ve yatırımların teşviki, bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılması, rekabetin geliştirilmesi ve daha etkin bir vergi sisteminin oluşturulması amaçlanmaktadır. Bu politikayı uygulamak GİB'in görevleri arasındadır.
 2. Mükelleflerin vergiye uyumunu kolaylaştırır ve hizmetlerini yerine getirir. Vergi alanındaki hizmetleri, vergi dairesi başkanlıkları ve vergi daireleri aracılığıyla yerine getirir. Vergiye uyumu kolaylaştıracak hizmetler sunar.
 3. Mükellefler, GİB'ten vergi durumları ve vergi uygulaması bakımından tereddüt ettikleri hususlar hakkında yazı ile izahat isteyebilmektedirler. GİB, kendisinden istenecek izahatı özelge ile cevaplandırabileceği gibi, aynı durumda olan tüm mükellefler bakımından uygulamaya yön vermek ve açıklık getirmek üzere sirküler de yayımlayabilir.
 4. Mükellef haklarının korunması ve mükellef ile ilişkilerinin karşılıklı güven esasına dayanması konusunda gerekli tedbirleri alır.
 5. Mükellefleri vergi mevzuatından doğan hakları ve ödevleri konusunda bilgilendirir. Rehberler broşürler yayınlar, bültenlerle mükellefleri bilgilendirir. Her yıl çeşitli gelir unsurlarıyla ilgili kitapçıklar yayınlanır. Ayrıca internet sitesi aracılığıyla mükellefler bilgilendirilir.
 6. Devlet gelirleri politikasıyla ilgili kanun ve kararname çalışmalarına katılmak. Bu çalışmalarla ilgili koordinasyonu sağlayarak yürütmek Gelir Politikaları Genel Müdürlüğü'nün görevidir.
 7. Devlet alacaklarının tahsilini sağlamak ve bu konuda gerekli tedbirleri almak. Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun Hükümlerine göre, vergi daireleri aynı zamanda tahsil dairesidir.
 8. Vergilendirmeyle ilgili bilgileri toplamak ve bilgi işlem faaliyetlerini yürütmek.
 9. Vergi kanunlarında veya diğer mali kanunlarda yer alan her türlü istisna, muaflık ve indirimlerin maliyetlerini ölçmek, ekonomik ve sosyal etkilerini analiz etmek.
 10. Vergi kayıp ve kaçağının önlenmesi konusunda gerekli tedbirleri almak.
 11. Mahalli idare gelirleri politikası ile Devlet gelirleri politikasının uygulanmasında uyumu sağlayıcı tedbirler almak. Mahalli idare vergilerinin genel vergi sistemi ile uyumunu sağlayacak çalışmaları yapmak ise GEP'in görevleri arasındadır.
 12. Gelirleri etkileyen her türlü kanun tasarı ve tekliflerini, vergi tekniği ve uygulamaları açısından inceleyerek görüş bildirmek. Söz konusu kanun tasarı ve tekliflerini Devlet gelirleri politikası açısından GEP, vergi tekniği ve uygulamaları açısından ise GİB inceleyerek görüş bildirir.
 13. Gelir mevzuatının uygulanmasına ilişkin olarak diğer kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmak, bu amaçla veri alışverişini gerçekleştirmek.
 14. Görev alanına giren konularda, uluslararası gelişmeleri izlemek ve Avrupa Birliği, uluslararası kuruluşlar ve diğer devletlerle işbirliği yapmak.
Ad

Ekonomi,1,Emlak Vergisi,1,Gelir Uzman Yardımcılığı,3,Gelir Vergisi,41,Genel,21,GİB,12,Katma Değer Vergisi,10,Kurumlar Vergisi,5,Maaş,3,Mevzuat,8,Motorlu Taşıtlar Vergisi,5,Muhasebe,3,ÖTV,9,Sosyal Güvenlik,1,VDK,2,Veraset ve İntikal Vergisi,1,Vergi Affı 2016,18,Vergi Affı 2017,6,Vergi Daireleri,3,Vergi Haberleri,15,Vergi Usul Kanunu,17,
ltr
item
Vergi Blog: Gelir İdaresi Başkanlığı Ne İş Yapar?
Gelir İdaresi Başkanlığı Ne İş Yapar?
Vergi Blog
http://www.vergiblog.com/2015/08/gelir-idaresi-baskanligi-ne-is-yapar.html
http://www.vergiblog.com/
http://www.vergiblog.com/
http://www.vergiblog.com/2015/08/gelir-idaresi-baskanligi-ne-is-yapar.html
true
1079650730403726947
UTF-8
Tüm içerikler yüklendi İçerik bulunamadı TÜMÜ Devamı Cevapla İptal Sil Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Tümünü Gör İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Konu ARŞİV SEARCH TÜM İÇERİKLER İsteğinizle uyuşan içerik bulunamadı. Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çrş Prş Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara az önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago beş haftadan daha önce Takipçiler Takip et BU İÇERİK ÖZELDİR Görüntülemek için lütfen tıklayınız Tamamını Kopyala Tamamını Seç All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy