Gelirin Türkiye'de Elde Edilmesi

Gelir Vergisi Kanununa göre dar mükellefler tarafından elde edilen kazanç ve iratların Türkiye'de vergiye tabi tutulabilmesi için gelir...

Gelir Vergisi Kanununa göre dar mükellefler tarafından elde edilen kazanç ve iratların Türkiye'de vergiye tabi tutulabilmesi için gelirin Türkiye'de elde edilmesi gerekmektedir. Bu yazıda gelir unsurunun türüne göre gelirin Türkiye'de elde edilmesi konusu incelenecektir.

Ticari kazançlarda: Kazanç sahibinin Türkiye’de işyerinin bulunması veya daimi temsilci bulundurması ve kazancın bu yerlerde veya bu temsilciler vasıtasıyla sağlanması halinde gelirin Türkiye'de elde edildiği kabul edilir.

Eğer dar mükellefin Türkiye’de iş yeri veya daimi temsilcisi yoksa veya kazancını bu yerlerde veya bu kişiler vasıtasıyla elde etmediyse; gelir vergisi açısından kazanç Türkiye’de elde edilmemiştir ve gelir vergisinin konusuna girmez. Kazanç ticari kapsamda olduğu için alıcı açısından tevkifat yapılması gerekmemekte ancak KDV sorumluluğu doğabilecektir. Diğer gelir unsurlarından bazılarında ise çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmalarının hükümleri saklı kalmak kaydıyla tevkifat yapma zorunluluğu doğacaktır.

İstisna: Bu şartları haiz olsalar dahi,(kazanç Türkiye’de elde edilse dahi) iş merkezi Türkiye’de bulunmayanlardan; ihraç edilmek üzere Türkiye’de satın aldıkları veya imal ettikleri malları Türkiye’de satmaksızın yabancı memleketlere gönderenlerin bu işlerden doğan kazançları Türkiye’de elde edilmiş sayılmaz.

Türkiye’de satmaktan maksat, alıcı veya satıcının veya her ikisinin Türkiye’de olması veya satış akdinin Türkiye’de yapılmış olmasıdır.

İş merkezinden maksat ise, iş bakımından muamelelerin bilfiil toplandığı ve idare edildiği merkezdir.

Bu düzenleme, ticari kazançların Türkiye’de elde edilip edilmediğine ilişkin kanun maddesi olan Md. 7/1’in parantez içi hükmünde yer alır. Buna göre, dar mükellefin kazancını Türkiye’de elde etme şartı gerçekleşmiş olsa bile, iş merkezi Türkiye’de değilse ihraç edilmek üzere Türkiye’de satın aldıkları veya imal ettikleri malları Türkiye’de satmaksızın yabancı memleketlere gönderenlerin bu işlerden doğan kazançları Türkiye’de elde edilmiş sayılmaz.
Örneğin, dar mükellefin Türkiye’de imalathanesi vardır. İmalathane, alttaki tanımda yer verildiği üzere işyeri kavramının içinde yer aldığından, dar mükellefin imalathanesinde elde ettiği kazanç Türkiye’de elde edilmiş olacağından gelir vergisine tabidir. Ancak dar mükellefin bu imalathanede üretimini yaptığı malları Türkiye’de satmaksızın ihraç ederse; elde edilen kazanç gelir vergisine tabi tutulmaz. 
Örneğin, dar mükellefin Türkiye’de temsilcisi vardır. Temsilci, aracılığıyla elde ettiği kazanç Türkiye’de elde edilmiş olacağından gelir vergisine tabidir. Ancak dar mükellefin temsilcisi aracılığıyla Türkiye’de ihraç edilmek üzere satın aldığı malları Türkiye’de satmaksızın ihraç ederse; kazanç Türkiye’de elde edilmiş sayılmaz. Bu yüzden gelir vergisinin konusuna da girmez.

İş yeri; mağaza, yazıhane, idarehane, muayenehane, imalathane, şube, depo, otel, kahvehane, eğlence ve spor yerleri, tarla, bağ, bahçe, çiftlik, hayvancılık tesisleri, dalyan ve voli mahalleri, madenler, taş ocakları, inşaat şantiyeleri, vapur büfeleri gibi ticari, sınai, zirai veya mesleki bir faaliyetin icrasına tahsis edilen veya bu faaliyetlerde kullanılan yerdir. (Md. 8)

Daimi temsilci; bir hizmet veya vekâlet akdi ile temsil edilene bağlı olup, onun nam ve hesabına muayyen veya gayrimuayyen bir müddetle veya müteaddit ticari muameleler ifasına yetkili bulunan kimsedir. (Md. 8)

Aşağıda yazılı kimseler, başkaca şartlar aranmaksızın temsil edilenin daimi temsilcisi sayılırlar. (Md.8)

  • Ticari mümessiller, tüccar vekilleri ve memurları ile Ticaret Kanunu’nun hükümlerine göre acente durumunda bulunanlar, 
  • Temsil edilene ait reklâm giderleri hariç olmak üzere, giderleri devamlı olarak kısmen veya tamamen temsil edilen tarafından ödenenler, 
  • Mağaza veya depolarında temsil edilen hesabına konsinyasyon suretiyle satmak üzere devamlı olarak mal bulunduranlar. 

Bir kimsenin birkaç kişiyi aynı zamanda temsil etmesi, daimi temsilcilik vasfını değiştirmez.

Zirai kazançlarda: Zirai faaliyetin Türkiye’de icra edilmesi gerekir.

Ücretlerde: Hizmetin Türkiye’de ifa edilmiş veya edilmekte olması veya Türkiye’de değerlendirilmesi gerekir.

Serbest Meslek Kazançlarında: Serbest meslek faaliyetlerinin Türkiye’de icra edilmesi veya Türkiye’de değerlendirilmesi gerekmektedir.

Örneğin, plan, proje yapımı gibi serbest meslek faaliyetlerinin bir kısmının Türkiye dışında gerçekleştirilmiş olması durumunda, plan ve projenin başından sonuna kadar Türkiye’de yapılmış olması gerekip gerekmediği konusu gündeme gelmektedir.

Danıştay’ın bu konuda verdiği bir kararda, proje Türkiye’de gerçekleşen bir işe ait ise, faaliyetin ağırlık merkezinin Türkiye’de olması nedeniyle serbest meslek faaliyetinin Türkiye’de icra edildiğinin kabul edilmesi gerektiği belirtilmiştir.

Gayrimenkul Sermaye İradında: Gayrimenkulün Türkiye’de bulunması ve bu mahiyetteki mal ve hakların Türkiye’de kullanılması veya Türkiye’de değerlendirilmesi gerekmektedir.

Menkul Sermaye İradında: Sermayenin Türkiye’de yatırılmış olması gerekmektedir.

Diğer kazanç ve iratlarda: Bu kazanç veya iratları doğuran işin veya muamelenin Türkiye’de ifa edilmesi veya Türkiye’de değerlendirilmesi gerekmektedir.

Türkiye’de değerlendirme:
Değerlendirmeden maksat; ödemenin Türkiye’de yapılması veya ödeme yabancı memlekette yapılmışsa, Türkiye’de ödeyenin veya nam ve hesabına ödeme yapılanın hesaplarına intikal ettirilmesi veya karından ayrılmasıdır.

Ad

Ekonomi,1,Emlak Vergisi,1,Gelir Uzman Yardımcılığı,3,Gelir Vergisi,41,Genel,21,GİB,12,Katma Değer Vergisi,10,Kurumlar Vergisi,5,Maaş,3,Mevzuat,8,Motorlu Taşıtlar Vergisi,5,Muhasebe,3,ÖTV,9,Sosyal Güvenlik,1,VDK,2,Veraset ve İntikal Vergisi,1,Vergi Affı 2016,18,Vergi Affı 2017,6,Vergi Daireleri,3,Vergi Haberleri,15,Vergi Usul Kanunu,17,
ltr
item
Vergi Blog: Gelirin Türkiye'de Elde Edilmesi
Gelirin Türkiye'de Elde Edilmesi
https://3.bp.blogspot.com/-xyxRBY1R1Uw/Vy2758qD0UI/AAAAAAAAAoU/0PGXH2hgSx8c_Xje3ao3-e7e2q8fkqhHACLcB/s320/Gelirin%2BT%25C3%25BCrkiyede%2Belde%2Bedilmesi.png
https://3.bp.blogspot.com/-xyxRBY1R1Uw/Vy2758qD0UI/AAAAAAAAAoU/0PGXH2hgSx8c_Xje3ao3-e7e2q8fkqhHACLcB/s72-c/Gelirin%2BT%25C3%25BCrkiyede%2Belde%2Bedilmesi.png
Vergi Blog
http://www.vergiblog.com/2016/05/gelirin-turkiyede-elde-edilmesi.html
http://www.vergiblog.com/
http://www.vergiblog.com/
http://www.vergiblog.com/2016/05/gelirin-turkiyede-elde-edilmesi.html
true
1079650730403726947
UTF-8
Tüm içerikler yüklendi İçerik bulunamadı TÜMÜ Devamı Cevapla İptal Sil Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Tümünü Gör İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Konu ARŞİV SEARCH TÜM İÇERİKLER İsteğinizle uyuşan içerik bulunamadı. Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çrş Prş Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara az önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago beş haftadan daha önce Takipçiler Takip et BU İÇERİK ÖZELDİR Görüntülemek için lütfen tıklayınız Tamamını Kopyala Tamamını Seç All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy