Yıllara Yaygın İnşaat ve Onarım İşlerinin Vergilendirilmesi

Yıllara yaygın inşaat ve onarım işlerinin vergilendirilmesi özel düzenlemelere tabidir. Bir işin YYİOİ olarak değerlendirilebilmesi için şu...

Yıllara yaygın inşaat ve onarım işlerinin vergilendirilmesi özel düzenlemelere tabidir. Bir işin YYİOİ olarak değerlendirilebilmesi için şu şartları taşıması gerekir:

  • İş, inşaat ve onarım işi olmalıdır (5035 sayılı Kanunla 42. maddede yapılan değişiklikle dekapaj işleri de inşaat işi olarak kabul edilmiştir).
  • İnşaat ve onarım işi başkalarının hesabına ve taahhüde bağlı olarak yapılmalıdır.
  • İnşaat ve onarım işi birden fazla takvim yılına sirayet etmelidir. Burada söz konusu olan dönem, 12 aylık takvim yılı değildir. Örneğin; bir inşaat ve onarma işi 20.11.2011 tarihinde başlayıp 20.05.2012 tarihinde tamamlanırsa, işin süresi 6 ay olmakla birlikte birden fazla takvim yılına sirayet ettiği için, bu madde kapsamına girecektir.

Tevkifat: YYİOİ yapanlara işin bitiminden önce yapılan ödemeler istihkaktır. İstihkaklar üzerinden Gelir Vergisi Kanununun 94/3 kapsamında %3 kesinti yapılmaktadır. İstihkaklar elde edildiği dönemin kazancı sayılmamaktadır. Ancak istihkakın bankada değerlendirilmesiyle elde edilen faiz geliri ilgili yılın kazancı sayılacaktır. Ayrıca alacak ve borçların değerlenmesi neticesinde oluşan kur farkları da tahakkuk ettikleri yıla kâr veya zarar hesabına intikal ettirilecektir. Geçici/kesin kabule tabi olmayan işlerde, iş fiilen tamamlanana kadar yapılan ödemelerden kesinti yapılır.

Mahsup: YYİOİ’lerinde tevkif edilen vergiler ilgili olduğu işin tamamlanmasıyla birlikte beyan edildiği beyanname üzerinde mahsup edilir.

İşin başlangıç zamanı:

  • Yapılan sözleşmede yapılacak işin yer teslimi öngörülmüş ise, yerin teslim edildiği tarih,
  • Sözleşmede yer teslim tarihi belirtilmemiş ise, sözleşmede belirtilen işin başlangıç tarihi,
  • Sözleşmede bunların hiçbiri belirtilmemiş ise, sözleşme tarihi,

İşin bitim zamanı:

  • Geçici ve kesin kabule bağlı olan işlerde: Geçici kabul yapıldığını gösteren tutanağın idarece onaylandığı tarihtir. (Geçici kabulden sonra kesin kabule kadar yapılan ödemelerin tamamı, ödemeni yapıldığı dönemin kazancı sayılır)
  • Diğer işlerde: işin fiilen tamamlandığı veya fiilen bırakıldığı tarihtir.

Ortak genel giderlerin dağıtımı: YYİOİ yapanlar her inşaat işine ait kayıtlarını ayrı tutmak zorundadır. Birden fazla işin birlikte yapılması halinde ortak giderler işlere yapılan harcama tutarlarının oranlarına göre dağıtılacaktır. Eğer inşaat işi, başka bir işle birlikte yapılıyor ortak giderler inşaat işine yapılan harcamalarla, diğer işin hasılatının oranlanması suretiyle yapılır. YYİOİ’ler farklı yıllarda tamamlanabileceği için her yılın vergi matrahının sağlıklı tespit edilebilmesi için ortak giderlerin işlere dağıtımı önem arz etmektedir.

Amortismanların dağıtımı: Amortisman giderleri, ilgili kıymetin işlerde kullanıldıkları gün sayısına göre dağıtılır. Kullanılmayan günlere ait amortisman giderleri ile yıl içinde alınan kıymetlerin alındıkları tarihten önceki günlere denk gelen amortismanları ortak genel giderlere dahil edilir. Ayrıca mobilya, hesap ve yazı makinası gibi büro malzemeleri de ortak genel giderlere eklenir.

Kat karşılığı inşaat işleri YYİOİ kapsamında değildir, özel inşaat işidir. Taahhütten kasıt işin başkası adına yapılmasıdır. Kat karşılığı inşaatı müteahhit satmak amacıyla yapar.

Kolaylık açısından önce amortisman giderlerinin daha sonra genel giderlerin dağıtılması yerinde olacaktır.

Ad

Ekonomi,1,Emlak Vergisi,1,Gelir Uzman Yardımcılığı,3,Gelir Vergisi,41,Genel,21,GİB,12,Katma Değer Vergisi,10,Kurumlar Vergisi,5,Maaş,3,Mevzuat,8,Motorlu Taşıtlar Vergisi,5,Muhasebe,3,ÖTV,9,Sosyal Güvenlik,1,VDK,2,Veraset ve İntikal Vergisi,1,Vergi Affı 2016,18,Vergi Affı 2017,6,Vergi Daireleri,3,Vergi Haberleri,15,Vergi Usul Kanunu,17,
ltr
item
Vergi Blog: Yıllara Yaygın İnşaat ve Onarım İşlerinin Vergilendirilmesi
Yıllara Yaygın İnşaat ve Onarım İşlerinin Vergilendirilmesi
https://3.bp.blogspot.com/-j_ORIpsscgg/VyhHC5zOg7I/AAAAAAAAAoE/TfhfzXkj0bssm4s_QiYmtgtJLj-raLyRwCLcB/s200/Yillara%2Byaygin%2Binsaat%2Bve%2Bonarim%2Bisleri.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-j_ORIpsscgg/VyhHC5zOg7I/AAAAAAAAAoE/TfhfzXkj0bssm4s_QiYmtgtJLj-raLyRwCLcB/s72-c/Yillara%2Byaygin%2Binsaat%2Bve%2Bonarim%2Bisleri.jpg
Vergi Blog
http://www.vergiblog.com/2016/05/yillara-yaygin-insaat-ve-onarim-islerinin-vergilendirilmesi.html
http://www.vergiblog.com/
http://www.vergiblog.com/
http://www.vergiblog.com/2016/05/yillara-yaygin-insaat-ve-onarim-islerinin-vergilendirilmesi.html
true
1079650730403726947
UTF-8
Tüm içerikler yüklendi İçerik bulunamadı TÜMÜ Devamı Cevapla İptal Sil Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Tümünü Gör İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Konu ARŞİV SEARCH TÜM İÇERİKLER İsteğinizle uyuşan içerik bulunamadı. Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çrş Prş Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara az önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago beş haftadan daha önce Takipçiler Takip et BU İÇERİK ÖZELDİR Görüntülemek için lütfen tıklayınız Tamamını Kopyala Tamamını Seç All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy