KDV Nedir?

Ülkemizin vergi gelirlerinde büyük paya sahip olan KDV'nin açılımı Katma Değer Vergisidir. Peki hepimizin sık sık duyduğu KDV nedir? K...

Ülkemizin vergi gelirlerinde büyük paya sahip olan KDV'nin açılımı Katma Değer Vergisidir. Peki hepimizin sık sık duyduğu KDV nedir?

KDV, mal teslimleri ile hizmetler üzerinden alınan bir vergi türüdür. KDV tutarı mal teslim bedeli veya hizmet bedeli üzerinden %1, %10 ve %18 oranlarında vergi alınır.

KDV hesaplama için KDV hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz.

KDV Nedir?

KDV, mal teslimi ve hizmetlerin üretimi ile bunların alım-satımı üzerinden her aşamada ödenen vergi türüdür. Bu anlamda harcama üzerinden alınan dolaylı bir vergi türüdür. Ülkemizde 3065 sayılı KDV Kanunu ile düzenlenen KDV, dünya genelinde uygulanan bir vergi türü olup İngilizcesi "Value Added Tax (VAT)" olarak bilinir.

Katma değer vergisinde temel mantık faaliyetin her aşamasında yaratılan katma değerin vergilendirilmesidir. Bu nedenle KDV'de indirim mekanizması vardır. Bu konuya ileride değineceğiz.

Ayrıca bakınız: Yüklenilen KDV Nedir?

KDV'nin Konusu: Hangi İşlemler KDV'ye Tabidir?

Türkiye'de yapılan şu işlemler KDV'ye tabidir:

  1. Ticari, sınai, zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyeti kapsamında yapılan mal teslimleri ve hizmetler,
  2. Her türlü mal ve hizmet ithalatı,
  3. Diğer faaliyetlerden doğan teslim ve hizmetler.

İşlemin Türkiye'de Yapılması

Bir işlem üzerinden KDV hesaplanması için Türkiye'de yapılması gereklidir. İşlemlerin Türkiye'de yapılmasından kasıt KDV Kanununda düzenlenmiştir. Buna göre aşağıdaki hallerde işlemler Türkiye'de yapılmış sayılır.

  • Mal teslimlerinde malların teslim anında Türkiye'de bulunması: Örneğin Türkiye'den mal ihracatı durumunda işlem üzerinden KDV alınmalıdır. Çünkü mal teslim anında Türkiye'de bulunmaktadır. Ancak KDV Kanununda yer alan başka bir düzenleme ile ihracat işlemleri istisna edilmiştir. Bir başka örnek vermek gerekirse Türk vatandaşlarının yurt dışında bulunan malı yine yurt dışında bulunan birine satması halinde; bu işlem KDV'nin konusuna girmediğinden KDV hiç doğmamaktadır.
  • Hizmet ifalarında hizmetin Türkiye'de yapılması veya hizmetten Türkiye'de faydalanılması: Örneğin hizmet ihracatında, hizmet Türkiye'de yapıldığından KDV hesaplanmalıdır. Ancak burada da yine istisna düzenlemesi bulunduğundan KDV hesaplanmamaktadır.

KDV'nin Mükellefi: Kimler KDV Öder?

KDV'nin mükellefi mal teslimini veya hizmeti sunan kişilerdir. Ancak uygulamada mükellefler satış bedellerine KDV'yi ekleyerek KDV dahil olarak satış yaparlar. Bu durumunda verginin yüklenicisi mal veya hizmet alan kişiler olmaktadır.

KDV'nin Matrahı: Hangi Tutar Üzerinden KDV Hesaplanır?

Vergi uygulamalarında matrah terimi, üzerinden vergi hesaplanan tutarı ifade eder. KDV açısından matrah; işlemlerin karşılığını teşkil eden bedeldir. Ancak bedel emsal bedeline göre bariz olarak düşükse bu durumun mükellef tarafından haklı bir sebeple açıklanması gerekir. Aksi takdirde matrah olarak emsal bedeli dikkate alınır.

İndirim Mekanizması


Mükellefler yaptıkları satışlar üzerinden hesapladıkları KDV'den alışları sırasında ödedikleri KDV'yi indirip kalan tutarı KDV beyannamesi ile beyan ederek öderler.

Daha detaylı açıklayacak olursak: mükellefler bir ay içinde yaptığı satışlar üzerinden KDV hesaplanır ki buna "Hesaplanan KDV" denir. Mükellefin kendisinin yaptığı alışlar sırasında da KDV ödemektedir. Buna ise "İndirilecek KDV" denmektedir. Hesaplanan KDV'den İndirilecek KDV çıkarıldığında "Ödenecek KDV" bulunur. Ödenecek KDV, mükellefçe vergi dairesine ödenir.

Ödenecek KDV, muhasebede her ay yapılan KDV tahakkuk kaydı ile hesaplanmaktadır.

KDV Oranları


Genel KDV oranı %18'dir. Ancak Bakanlar Kurulu Kararları ile belirlenen (I) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için % 1, (II) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için, % 8. Eğer bir mal veya hizmet bu listelerde yer almıyorsa %18 KDV hesaplanır.

Bakınız: KDV Oranları

KDV Nasıl Hesaplanır?

KDV, KDV matrahı (işlem bedeli) ile KDV oranının çarpımı ile elde edilir. Bir örnek yardımıyla açıklayalım:

KDV Hariç Hesaplama

Bayan (A) 1.000 TL tutarından mal satışı yapmıştır. Tutara KDV dahil değildir. KDV oranı %18'dir.

Buna göre 1.000 TL KDV matrahı olacaktır.
KDV = 1.000 * (0,18) = 180 TL
KDV Dahil Tutar = 1.000 + 180 = 1.180

KDV Dahil Hesaplama

Bir önceki örnekte 1.000 TL'ye %18 KDV dahil kabul edersek hesaplama şu şekilde olur:

KDV Matrahı: 1.000 / (1,18) = 847,45
KDV = 847,45 * (0,18) = 152,55
KDV Dahil Tutar = 847,45+ 152,55 = 1.000

YORUMLAR

Ad

Ekonomi,1,Emlak Vergisi,1,Gelir Uzman Yardımcılığı,3,Gelir Vergisi,41,Genel,21,GİB,12,Katma Değer Vergisi,10,Kurumlar Vergisi,5,Maaş,3,Mevzuat,8,Motorlu Taşıtlar Vergisi,5,Muhasebe,3,ÖTV,9,Sosyal Güvenlik,1,VDK,2,Veraset ve İntikal Vergisi,1,Vergi Affı 2016,18,Vergi Affı 2017,6,Vergi Daireleri,3,Vergi Haberleri,15,Vergi Usul Kanunu,17,
ltr
item
Vergi Blog: KDV Nedir?
KDV Nedir?
https://3.bp.blogspot.com/-hqBB_3Jv-Nc/V6bnDVeW1kI/AAAAAAAAAtI/NhuT0yfH2NMb1lOxOxoE4EKM6w9ncdNCQCLcB/s1600/KDV-Nedir.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-hqBB_3Jv-Nc/V6bnDVeW1kI/AAAAAAAAAtI/NhuT0yfH2NMb1lOxOxoE4EKM6w9ncdNCQCLcB/s72-c/KDV-Nedir.jpg
Vergi Blog
http://www.vergiblog.com/2016/08/kdv-nedir.html
http://www.vergiblog.com/
http://www.vergiblog.com/
http://www.vergiblog.com/2016/08/kdv-nedir.html
true
1079650730403726947
UTF-8
Tüm içerikler yüklendi İçerik bulunamadı TÜMÜ Devamı Cevapla İptal Sil Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Tümünü Gör İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Konu ARŞİV SEARCH TÜM İÇERİKLER İsteğinizle uyuşan içerik bulunamadı. Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çrş Prş Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara az önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago beş haftadan daha önce Takipçiler Takip et BU İÇERİK ÖZELDİR Görüntülemek için lütfen tıklayınız Tamamını Kopyala Tamamını Seç All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy