Gider Pusulası

Gider pusulası nedir, gider pusulası stopaj ve kdv, gider pusulası örneği ve nasıl düzenlenir?

Gider pusulası, vergi mükellefi olmayan kişilerden alınan mal ve hizmetlerin belgelendirilmesinde kullanılır. Ayrıca tüketicilere satılan malların iade alınması halinde de düzenlenmektedir.

Vergi Usul Kanununun 234. maddesine göre gider pusulası fatura hükmündedir.

Gider Pusulası Nedir? Hangi Durumlarda Düzenlenir?

  1. Vergiden muaf esnaf ile vergi mükellefi olmayan kişilerden hizmet veya mal alındığında,
  2. Tüketicilere satılan malların tüketici tarafından iade edilmesi halinde,
  3. Basit usulde vergilendirilen mükelleflerden sabit kıymet alındığında,
  4. Gelir Vergisi Kanunun 18. maddesinde düzenlenen istisnadan faydalananlardan eser alındığında,
  5. Arızi olarak serbest meslek faaliyetinde bulunanlara ödeme yapıldığında düzenlenir.

Kimler Gider Pusulası Düzenlemek Zorundadır?

Birinci ve ikinci sınıf tüccarlar, kazancı basit usulde tespit edilenler, defter tutmak mecburiyetinde olan serbest meslek erbabı ve çiftçiler; vergiden muaf esnafa yaptırdıkları işler veya onlardan satın aldıkları emtia için gider pusulası düzenler.

Gider Pusulasında Stopaj ve KDV

Stopaj: Gider pusulası vergiden muaf esnaftan mal veya hizmet alımı için düzenlenmişse gelir vergisi stopajı yapılması gerekmektedir. Stopaj oranları işlemin türüne göre %2 %5 ve %10 olarak uygulanır. Eğer mal veya hizmet alınan kişi vergi mükellefi olmayıp esnaf muaflığından da yararlanmıyorsa ve gerçek ve tüzel kişilerin mallarını iş akdi ile bağlı olmaksızın bunlar adına kapı kapı dolaşmak suretiyle tüketiciye satıyorsa ödenen komisyon, prim gibi ödemelerden %20 oranında stopaj yapılır. Bu konuda detaylı bilgi için gider pusulası stopaj oranları yazımızı inceleyebilirsiniz. Bunun dışında tüketicilerden mal iadesi alınması halinde stopaja gerek bulunmamaktadır.

KDV: Gider pusulası, vergiden muaf esnaftan mal veya hizmet alımı için düzenlenmişse KDV hesaplanmaz. Tüketicilerden mal iadesi alınması halinde gider pusulasında KDV gösterilir ve bu KDV indirilecek KDV olarak dikkate alınabilir.

Gider Pusulası Örneği

Gider Pusulası Nasıl Düzenlenir?

Bu husus 225 Sıra No'lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde düzenlenmiştir:
1 - Gider pusulalarında, işin mahiyeti, cinsi, adedi, fiyatı, tutarı, toplamı, tevkif edilen vergi oranı ve net tutarı; işi yaptıran ile yapanın veya emtiayı satın alan ile satanın adlarıyla soyadları (Tüzel kişilerde ünvanları) adresleri, varsa vergi dairesi ve hesap numarası, seri ve müteselsil sıra numarası ve düzenleme tarihine ilişkin bilgilere yer verilecektir.

2 - Örneği ekte yer alan gider pusulası, mükellefler tarafından anlaşmalı matbaalara bastırılacak veya notere tasdik ettirilecektir. Gider pusulasının anlaşmalı matbaalarda bastırılması ve kullanılmasında "Vergi Usul Kanunu uyarınca Vergi Mükellefleri Tarafından Kullanılan Belgelerin Basım ve Dağıtımı Hakkında Yönetmelik" hükümlerine uyulacaktır.

3 - Gider pusulası en az iki örnek olarak düzenlenecektir. En az iki örnek düzenlenmeyen ve yukarıda bilgileri eksik olan gider pusulası hiç düzenlenmemiş sayılacaktır.

4 - Düzenlenen gider pusulalarının ilk örneği işi yapana veya malı satana verilecek, ikinci örneği ise düzenleyen tarafından saklanacaktır.

Soru Cevap

Gider pusulası ile alınan mal ve hizmetler içi form BA verilir mi?
Bilanço esasına göre defter tutanların, alışlarının 5.000-TL ve üzerinde olması halinde 396 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde yer alan esaslar çerçevesinde Ba formuna dahil edilmesi gerekmektedir.        

Gider pusulasında üst sınır var mıdır?
Gider pusulasında üst sınır bulunmamaktadır.
213 sayılı Vergi Usul Kanununun 234. maddesi: "Birinci ve ikinci sınıf tüccarlar, kazancı basit usulde tespit edilenlerle defter tutmak mecburiyetinde olan serbest meslek erbabının ve çiftçilerin: vergiden muaf esnafa yaptırdıkları işler veya onlardan satın aldıkları emtia için tanzim edip işi yapana veya emtiayı satana imza ettirecekleri gider pusulası vergiden muaf esnaf tarafından verilmiş fatura hükmündedir. Bu belge, birinci ve ikinci sınıf tüccarların, zâti eşyalarını satan kimselerden satın aldıkları altın, mücevher gibi kıymetli eşya için de tanzim edilir. Gider pusulası, işin mahiyeti, emtianın cins ve nev'i ile miktar ve bedelini ve iş ücretini ve işi yaptıran ile yapanın veya emtiayı satın alan ile satanın adlarıyla soyadlarını (Tüzel kişilerde unvanlarını) ve adreslerini ve tarihi ihtiva eder ve iki nüsha olarak tanzim ve bir nüshası işi yapana veya malı satana tevdi olunur. Gider pusulaları, seri ve sıra numarası dahilinde teselsül ettirilir."
Ad

Ekonomi,1,Emlak Vergisi,1,Gelir Uzman Yardımcılığı,3,Gelir Vergisi,41,Genel,21,GİB,12,Katma Değer Vergisi,10,Kurumlar Vergisi,5,Maaş,3,Mevzuat,8,Motorlu Taşıtlar Vergisi,5,Muhasebe,3,ÖTV,9,Sosyal Güvenlik,1,VDK,2,Veraset ve İntikal Vergisi,1,Vergi Affı 2016,18,Vergi Affı 2017,6,Vergi Daireleri,3,Vergi Haberleri,15,Vergi Usul Kanunu,17,
ltr
item
Vergi Blog: Gider Pusulası
Gider Pusulası
Gider pusulası nedir, gider pusulası stopaj ve kdv, gider pusulası örneği ve nasıl düzenlenir?
https://2.bp.blogspot.com/-EG62alEHuqI/V-w1UuUyxiI/AAAAAAAAA1A/1zVTjDNnyoQ62MySlPgTPbNFjHIV5LpjwCLcB/s1600/gider-pusulasi-ornegi.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-EG62alEHuqI/V-w1UuUyxiI/AAAAAAAAA1A/1zVTjDNnyoQ62MySlPgTPbNFjHIV5LpjwCLcB/s72-c/gider-pusulasi-ornegi.jpg
Vergi Blog
http://www.vergiblog.com/2016/09/gider-pusulasi.html
http://www.vergiblog.com/
http://www.vergiblog.com/
http://www.vergiblog.com/2016/09/gider-pusulasi.html
true
1079650730403726947
UTF-8
Tüm içerikler yüklendi İçerik bulunamadı TÜMÜ Devamı Cevapla İptal Sil Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Tümünü Gör İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Konu ARŞİV SEARCH TÜM İÇERİKLER İsteğinizle uyuşan içerik bulunamadı. Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çrş Prş Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara az önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago beş haftadan daha önce Takipçiler Takip et BU İÇERİK ÖZELDİR Görüntülemek için lütfen tıklayınız Tamamını Kopyala Tamamını Seç All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy