Engelli ÖTV İndirimi

Engelli ÖTV indirimi, engellilerin araç alması esnasında beş yılda bir defaya mahsus olmak üzere uygulanmaktadır. Bu yazımızda ÖTV indiriminin kapsamını ve engellilerin hangi şartlar altında ÖTV indiriminden faydalanabileceklerini sade bir dille anlatmaya çalışacağız.

Engelli ÖTV indirimi, engellilerin araç alması esnasında beş yılda bir defaya mahsus olmak üzere uygulanmaktadır. Bu yazımızda ÖTV indiriminin kapsamını ve engellilerin hangi şartlar altında ÖTV indiriminden faydalanabileceklerini sade bir dille anlatmaya çalışacağız.

Öncelikle ÖTV indiriminin iki farklı uygulaması bulunduğunu belirtelim. Uygulama engellilik derecesinin %90'nın üzerinde veya %90'nın altında olmasına göre farklılaşmaktadır. Bu nedenle konuyu iki alt başlık halinde inceleyeceğiz. Ancak öncesinde uygulama esaslarına ilişkin özet tabloya yer verelim.

Engellilik Derecesi %90 ve Üstü Engellilik Derecesi %90 Altı
Aracı engellinin kullanması zorunlu değil Aracı engelli kullanmalı
Özel tertibata gerek bulunmamakta Araçta özel tertibat bulunmalı
Engel sebebinin önemi bulunmamakta Özel tertibat aracı kullanacak kişinin engelliliğine uygun olmalı
Yukarıda belirttiğimiz haller dışında engelli ÖTV indirimi mümkün değildir. Şimdi uygulama esaslarını detaylı inceleyelim. Ardından konuyu alt başlıklar altında ele alalım.

Uygulama Esasları

1: Vergi avantajı %45 ÖTV ve ÖTV Üzerinden Hesaplanan KDV
Engelli ÖTV istasnası, ÖTV oranı %45 uygulanan araçlarda mümkündür. Dolayısıyla ÖTV istisna ile %45 ÖTV avantajı sağlanır. Ayrıca araç alırken KDV de ödenmektedir. KDV hesaplaması, aracın fiyatına ÖTV eklendikten sonra yapıldığı için ÖTV üzerinden de KDV ödenmektedir.

ÖTV istisnası halinde ise ÖTV olmadığı için KDV aracın çıplak fiyatı üzerinden hesaplanmaktadır. Bu nedenle vergi avantajı %53,1 olmaktadır. (45*1,18)

Örneğin vergisiz fiyatı 40.000 TL olan aracın fiyatı vergi dahil fiyatı şöyle hesaplanır:
İstisnasız: 40.000 + 18.000 + 10.440 = 68.440 TL
İstisnalı: 40.000 + 7.200 = 47.200 TL

2: Süre Sınırlaması 5 Yıl
Engelliler ÖTV istinasından beş yılda bir defaya mahsus olmak üzere yararlanabiliyorlar. Ancak deprem, heyelan, sel, yangın veya kaza gibi nedenlerle aracın kullanılamaz hale gelmesi halinde bu kurala istisna getirilmiştir. Buna göre araç hurdaya çıkarılır ve bu durum ekspertiz raporu ile belgelendirilirse beş yılın dolması beklenmeden ÖTV indiriminden yararlanılarak yeni araç alınabilir.

3: Şartlar Engellilik Derecesine Göre Değişiyor
Engelli ÖTV indirimi engellilik derecesine göre değişiyor. Engellilik derecesi %90 veya daha yüksek olanlar için şartlar daha müsait iken engellilik derecesi %90'nın altında olanlar için özel şartlar aranıyor. Yazımızın devamında inceleyebilirsiniz.

4: ÖTV İstisnası Bütün Araçları Kapsamıyor
Engelli ÖTV istisnası bütün araçlar için mümkün değil. Örneğin binek otomobiller için motor hacmi 1.6'nın üzerinde olanlar için istisna mümkün değil. Yazımızın devamında hangi araçların uygulama kapsamında olduğu yer almaktadır.

Engelli Derecesinin %90 veya Daha Yüksek Olması

Engellilik derecesinin %90 veya daha yüksek olması halinde engelli ÖTV indiriminde uygulama esaslarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Engel sebebinin önemi bulunmamaktadır:  İşitme, görme, ortopedik veya konuşma olabileceği gibi zihinsel engelliler de ÖTV avantajından yararlanabilmektedir.

Aracı engellinin kullanması zorunlu değil: Engellilik derecesi yüksek olanlar için aracı kullanma şartı aranmamaktadır. Dolayısıyla engellinin yakınları otomobili kullanılabiliyorlar.

Özel tertibata gerek bulunmamakta: Engellilik derecesinin %90'nın altında olması halinde özel tertibat gerekmekte iken %90 ve üzerinde bu şart aranmamaktadır.

İstenilen belgeler: Engellilere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmeliğe göre yetkili sağlık kuruluşlarından alınacak sağlık kurulu raporu aslı veya noter onaylı örneğinin, sıfır aracın alınması esnasında bayiye verilmesi gerekiyor.  Bayinin söz konusu belgeleri aracın satışına dair 2A numaralı ÖTV beyannamesinin verildiği gün vergi dairesine vermesi yeterlidir.

Engelli Derecesinin %90'nın Altında Olması

Aracı engellinin kendisi kullanmalı: Engelli aracı kendisi kullanmak amacıyla satın almalıdır. Yakınlarının kullanması mümkün değildir.

Araçta özel tertibat bulunmalı: Araçta özel tertibat bulunmaması halinde %90'nın altında engellilik derecesi bulunan engellilerin vergi avantajından yararlanması mümkün değildir.

Özel tertibat aracı kullanacak kişinin engelliliğine uygun olmalı: Özel tertibat bulunması yeterli değildir. Aynı zamanda araçtaki tertibatın engellilik nedeni ile uyumlu olması gereklidir.

Gerekli belgeler: Engellilik derecesi %90 veya daha yüksek olanlara uygulanan ÖTV indiriminin aksine daha fazla belge aranmaktadır. 

 - Alıcının maluliyeti veya engelliliği ile özel tertibat yaptırılan araçları kullanabileceğine dair yetkili sağlık kuruluşlarından alınan sağlık kurulu raporunun aslı veya noter onaylı örneğinin,
 - Aracın engelliliğe uygun olarak değiştirildiğine dair teknik belgenin aslı veya noter onaylı örneğinin,
 - Alıcının “H” sınıfı sürücü belgesinin fotokopisinin,

Engelli ÖTV İndirimi Kapsamında Alınabilecek Araçlar

- Motor silindir hacmi 1600 cm3’ü aşmayan binek otomobiller
- İnsan taşımak üzere imal edilmiş diğer motorlu taşıtlar (steyşın vagon, arazi taşıtı ve jeepler dahil)
- Motor silindir hacmi 2800 cm3’ü aşmayan eşya taşımaya mahsus taşıtlar
- Motosikletler, mopedler ve bir yardımcı motoru bulunan tekerlekli taşıtlar

Çalışmamızda özürlü araç indirimi olarak da bilinen konuya dair temel bilgileri özetledik. Engelli araç alımı sırasında veya öncesinde yazımızı dikkatlice incelemelidir. Engelli vergi indirimi başlığı ile engelli vatandaşlarımıza yönelik diğer vergi avantajlarını da zamanla yayınlayacağız.
Ad

Ekonomi,1,Emlak Vergisi,1,Gelir Uzman Yardımcılığı,3,Gelir Vergisi,41,Genel,21,GİB,12,Katma Değer Vergisi,10,Kurumlar Vergisi,5,Maaş,3,Mevzuat,8,Motorlu Taşıtlar Vergisi,5,Muhasebe,3,ÖTV,9,Sosyal Güvenlik,1,VDK,2,Veraset ve İntikal Vergisi,1,Vergi Affı 2016,18,Vergi Affı 2017,6,Vergi Daireleri,3,Vergi Haberleri,15,Vergi Usul Kanunu,17,
ltr
item
Vergi Blog: Engelli ÖTV İndirimi
Engelli ÖTV İndirimi
Engelli ÖTV indirimi, engellilerin araç alması esnasında beş yılda bir defaya mahsus olmak üzere uygulanmaktadır. Bu yazımızda ÖTV indiriminin kapsamını ve engellilerin hangi şartlar altında ÖTV indiriminden faydalanabileceklerini sade bir dille anlatmaya çalışacağız.
https://4.bp.blogspot.com/-z5_PTwSgkcQ/V_wC9IGs3bI/AAAAAAAAA5U/YrM8C4q_RX8bkCPClWtGG1b8eJvVr5l2QCLcB/s1600/engelli-otv-indirimi.png
https://4.bp.blogspot.com/-z5_PTwSgkcQ/V_wC9IGs3bI/AAAAAAAAA5U/YrM8C4q_RX8bkCPClWtGG1b8eJvVr5l2QCLcB/s72-c/engelli-otv-indirimi.png
Vergi Blog
http://www.vergiblog.com/2016/10/engelli-otv-indirimi.html
http://www.vergiblog.com/
http://www.vergiblog.com/
http://www.vergiblog.com/2016/10/engelli-otv-indirimi.html
true
1079650730403726947
UTF-8
Tüm içerikler yüklendi İçerik bulunamadı TÜMÜ Devamı Cevapla İptal Sil Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Tümünü Gör İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Konu ARŞİV SEARCH TÜM İÇERİKLER İsteğinizle uyuşan içerik bulunamadı. Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çrş Prş Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara az önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago beş haftadan daha önce Takipçiler Takip et BU İÇERİK ÖZELDİR Görüntülemek için lütfen tıklayınız Tamamını Kopyala Tamamını Seç All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy