Gerçek ve Basit Usulde Vergi Mükellefiyeti

Gerçek usulde vergi mükellefiyeti ile basit usulde vergi mükellefiyeti , ticari kazanç elde edenler açısından yapılan ayrımı ifade eder. T...

Gerçek usulde vergi mükellefiyeti ile basit usulde vergi mükellefiyeti, ticari kazanç elde edenler açısından yapılan ayrımı ifade eder. Ticari kazanç açısından gelir vergisi mükellefiyeti gerçek usul ve basit usul olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bu ayrımın iki boyutu vardır: birincisi defter tutma yükümlülüğü ikincisi ise kazancın tespit şekli.

KYK başvuruları nedeniyle konuya ilgileniyorsanız alttaki açıklamaya bakınız.
KYK Başvuruları
Bazı ziyaretçilerimiz KYK başvurusu nedeniyle gerçek usulde vergi mükellefi nedir sorusunu yöneltiyorlar.
Ücret: Eğer ebeveyniniz maaşla çalışıyorsa vergi mükellefi yok seçeneği işaretlenir
Serbest meslek kazancı: Ebeveyniniz avukat, mali müşavir gibi serbest meslek erbabı kapsamındaysa ve serbest meslek kazancı defteri tutuyorsa gerçek usulde vergi mükellefiyeti seçilir.
Ticari kazanç: Ebeveyninizin ticari kazancı nedeniyle vergi dairesinde kaydı varsa gerçek usulde vergi mükellefi veya basit usulde vergi mükellefi seçilir. Bu hususta ebeveyniniz bilgi sahibidir. Esnaf muaflığından yararlanıyorsa vergi mükellefiyeti yok seçilir.
Zirai kazanç: Ebeveyniniz çiftçi ise gerçek usulde mükelleftir veya vergi mükellefiyeti yoktur. Bu hususta ebeveyninize danışın.

Öncelikle fikir vermesi açısından basit usulde vergi mükellefiyetinin gerçek usulden ayrıldığı noktaları özetleyelim.

Basit Usulün Gerçek Usulden Başlıca Farkları:
1. Defter tutmazlar.
2. Stopaj yapmazlar.
3. Geçici vergi ödemezler.
4. Teslim ve hizmetleri KDV’den istisna edilmiştir.

Gördüğünüz üzere basit usul oldukça avantajlıdır. Ancak her vergi mükellefinin basit usulden faydalanması mümkün değildir. Basit usulde vergi mükellefiyetinin şartlarına yazımızın sonunda yer verdik.

1: Defter Tutma Yükümlülüğü Bakımından

Vergi Usul Kanununa (VUK) göre defter tutma yükümlülüğü bakımından tüccarlar gerçek usul ve basit usul olmak üzere ikiye ayrılır. Basit usulde vergi mükellefi olanlar defter tutmak zorunda değildir. Gerçek usulde vergi mükellefi olanlar ise defter tutmak zorunda olup tutulacak defterler tüccar sınıfına göre değişmektedir. Bu konuyu aşağıdaki grafikte özetledik.

Tabloda gördüğünüz üzere gerçek usul ile basit usul arasındaki en önemli fark defter tutma yükümlülüğüdür. Ayrıca gerçek usulde vergi mükellefiyetinde tutulacak defterler tüccar sınıfına göre değişmektedir.

Tüccar Sınıflarına Göre Tutulacak Defterler:
Birinci Sınıf Tüccarlar:
Bilanço Esasına Göre: Yevmiye defteri, Büyük defter (Defter-i kebir), Envanter defteri
İkinci Sınıf Tüccarlar:
İşletme Hesabı Esasına Göre: İşletme hesabı defteri
Tüccar Sınıfları Nasıl Belirleniyor?
Her yıl güncellenen tutarlarda alış-satış hadleri belirlenmekte ve bu hadlere göre tüccar sınıfları belirlenmektedir. Ayrıca ticaret şirketleri ile kurumlar vergisi mükellefleri her halükarda birinci sınıf tüccar sayıldığından bilanço esasına göre defter tutmak zorundadırlar.

2: Kazancın Tespit Şekli Bakımından

Ticari kazanç elde eden mükellefler Gelir Vergisi Kanununa (GVK) göre iki gruba ayrılırlar:
1. Esnaf muaflığından yararlanan ve gelir vergisine tabi olmayanlar
2. Esnaf muaflığından yararlanmayan ve gelir vergisine tabi olanlar

Gelir vergisine tabi olan ticaret ve sanayi erbabı, kazançlarının tespiti bakımından ikiye ayrılırlar:
1. Basit usulde gelir vergisine tabi olanlar
2. Gerçek usulde gelir vergisine tabi olanlar

Görüleceği üzere basit usul ile gerçek usul arasındaki tek fark defter tutma yükümlülüğü değildir. Aynı zamanda Gelir Vergisi Kanununa göre gelir vergisine tabi kazancın hesaplanması farklı yöntemlerle olmaktadır.

- Kazançların Tespit Usulleri GVK'da Düzenlenmiştir.
- Kimin Hangi Usulü Kullanması Gerektiği İse VUK'ta Düzenlenmiştir.

Gerçek usulde vergilendirilen mükelleflerin kazançlarının tespit şekilleri; bilanço esası ve işletme hesabı esası olmak üzere GVK’da düzenlenmiş iken hangi mükellefin kazancını hangi esasa göre tespit edeceği VUK’ta düzenlenen tüccarların ayrımına göre yapılır. Buna göre birinci sınıf tüccarlar bilanço esasına göre, ikinci sınıf tüccarlar ise işletme hesabına esasına göre kazançlarını tespit ederler.

GVK’da bilanço esasına ve işletme hesabına esasına göre yalnızca kazancın tespite yönelik hükümlere yer verilmiş olup, usul hükümleri (tutulacak defterler vb.) VUK’ta düzenlenmiştir.

Ticari Kazancın Tespit Şekilleri
Bilanço esası İşletme hesabı esası Basit usul
Bilanço esasına göre ticari kazanç, teşebbüsteki öz sermayenin hesap dönemi sonunda ve başındaki değerleri arasındaki müspet farktır. (Mali bilanço üzerinden) Bu dönem zarfında sahip veya sahiplerce: - İşletmeye ilave olunan değerler bu farktan indirilir, - İşletmeden çekilen değerler ise farka ilave olunur. Hasılat ile giderler arasındaki müspet farktır. Hesap dönemi sonundaki emtia mevcudunun değeri hasılata, hesap dönemi başındaki emtia mevcudu giderlere ilave olunur. Hasılat satış tutarlarını içerir, giderler dönem içi alış tutarlarını içerir. Basit usulde ticari kazanç, hasılat ile giderler ve satılan malların alış bedelleri arasındaki müspet farktır.

3: Basit Usulden Yararlanmanın Şartları

Basit usulden yararlanabilmek için genel ve özel şartları taşımak gerekir.

Genel Şartlar:
(1) Faaliyette fiilen çalışılmalı
(2) Yıllık kira bedeli belirli bir tutarı aşmamalı
(3) Ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle gerçek usulde gelir vergisine tabi bulunmamalıdır.

Özel Şartlar: Yıllık bazda toplam alış ve satışların belirli tutarları aşmaması gerekmektedir.

Ayrıca belirli faaliyette bulunanların basit usulde bulunması mümkün değildir. Örneğin gayrimenkul alım-satımı işi ile uğraşanlar basit usulden faydalanamaz. Bu liste oldukça geniş olduğundan burada yer vermiyoruz.

YORUMLAR

BLOGGER: 2
Loading...
Ad

Ekonomi,1,Emlak Vergisi,1,Gelir Uzman Yardımcılığı,3,Gelir Vergisi,41,Genel,21,GİB,12,Katma Değer Vergisi,10,Kurumlar Vergisi,5,Maaş,3,Mevzuat,8,Motorlu Taşıtlar Vergisi,5,Muhasebe,3,ÖTV,9,Sosyal Güvenlik,1,VDK,2,Veraset ve İntikal Vergisi,1,Vergi Affı 2016,18,Vergi Affı 2017,6,Vergi Daireleri,3,Vergi Haberleri,15,Vergi Usul Kanunu,17,
ltr
item
Vergi Blog: Gerçek ve Basit Usulde Vergi Mükellefiyeti
Gerçek ve Basit Usulde Vergi Mükellefiyeti
https://2.bp.blogspot.com/-qIJ2t0MkJ-s/V_U85GqzvpI/AAAAAAAAA4U/Dh8Y69_lLIM67R-iuw2jxtg3gSmiK5sXgCLcB/s1600/gercek-basit-usul-mukellefiyet-defter.png
https://2.bp.blogspot.com/-qIJ2t0MkJ-s/V_U85GqzvpI/AAAAAAAAA4U/Dh8Y69_lLIM67R-iuw2jxtg3gSmiK5sXgCLcB/s72-c/gercek-basit-usul-mukellefiyet-defter.png
Vergi Blog
http://www.vergiblog.com/2016/10/gercek-basit-usulde-vergi-mukellefiyeti.html
http://www.vergiblog.com/
http://www.vergiblog.com/
http://www.vergiblog.com/2016/10/gercek-basit-usulde-vergi-mukellefiyeti.html
true
1079650730403726947
UTF-8
Tüm içerikler yüklendi İçerik bulunamadı TÜMÜ Devamı Cevapla İptal Sil Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Tümünü Gör İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Konu ARŞİV SEARCH TÜM İÇERİKLER İsteğinizle uyuşan içerik bulunamadı. Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çrş Prş Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara az önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago beş haftadan daha önce Takipçiler Takip et BU İÇERİK ÖZELDİR Görüntülemek için lütfen tıklayınız Tamamını Kopyala Tamamını Seç All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy