Vergi İncelemelerine Yeni Düzenleme

Resmi Gazete’de 25.10.2016 tarihinde yayınlanan yönetmelik değişiklikleriyle vergi incelemesi sürecinde mükelleflere yeni haklar sağlandı. Artık mükellef talep etmesi halinde denetim birimi tarafından düzenlenecek inceleme tutanağının taslağını alabilecek, rapor değerlendirme komisyonlarında dinlenebilecek.

Resmi Gazete’de 25.10.2016 tarihinde yayınlanan yönetmelik değişiklikleriyle vergi incelemesi sürecinde mükelleflere yeni haklar sağlandı. Artık mükellef talep etmesi halinde denetim birimi tarafından düzenlenecek inceleme tutanağının taslağını alabilecek, rapor değerlendirme komisyonlarında dinlenebilecek.

Vergi incelemelerinde yeni düzenlemeye ilişkin detayları aşağıda özetliyoruz.

Yeni Düzenleme Neler Getiriyor?

Vergi inceleme tutanağı taslağı mükellefin talebi halinde iki gün önceden mükellefin bilgisine sunulacak.
- Vergi inceleme tutanaklarına mükelleflerin rapor değerlendirme komisyonunda dinlenme talebi bulunup bulunmadığının alınması zorunlu hale geldi.
- Vergi müfettişlerine rapor özetlerini Vergi Denetim Kurulu’nun (VDK) bilgi işlem sistemine girmeleri zorunlu hale getirildi.
Rapor özetleri, rapor değerlendirme komisyonunda dinlenme talebi bulunan mükelleflere dinlenmeden önce verilecek.

Düzenlemeye İlişkin Mevzuat

Vergi incelemeleri Vergi Usul Kanunu ile Vergi İncelemelerinde Uyulacak Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre yerine getiriliyor. Maliye Bakanı Naci AĞBAL daha önce yaptığı açıklamalarda denetim sürecinin daha şeffaf olacağı konusunda çeşitli açıklamalarda bulunmuştu. Konuya ilişkin somut adımlar atılmaya başlandı.

İlk olarak geçtiğimiz günlerde VDK tarafından mükellef portalı açıldı. VDK mükellef portalı üzerinden mükellefler vergi incelemesinin hangi aşamada olacağın takip edebilecekler.

İkinci adım ise Vergi İncelemelerinde Uyulacak Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’te yapılan değişikliklerle geldi. Değişiklikler 25 Ekim 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikte yer alan değişiklikler ile mükellefler vergi incelemesi sürecinde daha fazla bilgi sahibi olacaklar.


Vergi Usul Kanunu ile Vergi İncelemelerinde Uyulacak Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’te Yapılan Değişiklikler


MADDE 1 – 31/10/2011 tarihli ve 28101 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Vergi İncelemelerinde Uyulacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 6 ncı maddesinin üçüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“(3) Vergi incelemesi, sadece inceleme görev yazısında belirtilen konu ve döneme ilişkin olarak yapılır. İnceleme konusu ve dönemi ile ilgili olmayan herhangi bir hususa ilişkin mükelleften bilgi ve belge talebinde bulunulamaz. Yürütülmekte olan incelemeler sırasında, görevlendirme yazısında belirtilenden farklı bir konu veya döneme ilişkin eleştiriyi gerektiren hususların tespiti durumunda söz konusu durum inceleme görevini verenlere bildirilir. Görevlendirme yazısında yer alan inceleme konusuna giren tespitlerin, bu yazıda yer almayan farklı vergi türlerine ilişkin olarak da rapor yazılmasını gerektirmesi durumunda, bu husus yeni bir görevlendirme gerektirmez.”

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 12 nci maddesinin birinci fıkrasının ikinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“Yazıda, ibraz edilecek defter ve belgeler ile on beş günden az olmamak üzere ibraz süresine, ibraz yerine ve ibraz edilmemesi halinde uygulanacak müeyyidelere yer verilir.”

MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 16 ncı maddesinin ikinci fıkrasının birinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“Bu tutanakların taslakları, mükelleflerin itiraz ve mülahazalarının tutanağa geçirilebilmesini sağlamak amacıyla, mükelleflerin talep etmesi durumunda iki gün önceden mükelleflerin bilgisine sunulur.”

MADDE 4 – Aynı Yönetmeliğin 17 nci maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki bentler eklenmiştir.
“f) Tutanağın taslak halinin 16 ncı maddenin ikinci fıkrası uyarınca mükellefin bilgisine sunulduğu hususu,
g) Mükelleflerin Rapor Değerlendirme Komisyonlarında dinlenme talebinin olup olmadığına ilişkin ifade,”

MADDE 5 – Aynı Yönetmeliğin 19 uncu maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“MADDE 19 – (1) Vergi inceleme raporları, vergi türü ve dönemi itibarıyla ayrı ayrı düzenlenir. Vergilendirme dönemi bir yıldan daha kısa olan vergilere ilişkin vergi inceleme raporları, her bir döneme ilişkin matrah ve/veya vergi farkları ayrı ayrı gösterilmek suretiyle hesap dönemine göre kazançları tespit edilenler için takvim yılı aşılmamak koşuluyla, özel hesap dönemine tâbi mükelleflerde ise özel hesap dönemine tekabül edecek şekilde tek bir rapor olarak düzenlenebilir.
(2) Vergi incelemesi yapmaya yetkili olanlarca kendilerine verilmiş vergi inceleme görevleri ile ilgili olarak tespit edilen ve birden fazla vergi türünde eleştiri gerektiren hususlara ilişkin raporlar ayrı ayrı düzenlenir.
(3) Vergi incelemesi yapmaya yetkili olanlarca, vergi inceleme görevleri ile ilgili olarak tespit edilen ve eleştiri gerektiren bir hususun diğer vergisel işlemlerin düzeltilmesini de gerektirdiği durumlarda bu işlemlere ilişkin düzeltme önerilerine vergi inceleme raporlarında yer verilir. Ancak farklı mükellef nezdinde vergisel işlemlerin düzeltilmesine yönelik vergi inceleme raporu düzenlenmesi gerekiyorsa, söz konusu durum inceleme görevini verenlere bildirilir.
(4) Tarhiyat ve/veya ceza önerisi içeren vergi inceleme raporları; giriş, usul incelemeleri, hesap incelemeleri, eleştirilen hususlar ile sonuç bölümlerinden oluşur. Mükellefin inceleme esnasında ileri sürdüğü ve tutanakta yer alan itiraz ve mülahazaları ile bunlara ilişkin ayrıntılı değerlendirmelere raporun eleştirilen hususlar bölümünde yer verilir. Mükellef hakkında önerilen vergi ve ceza tutarları, herhangi bir tereddüde yer vermeyecek açıklıkta ve anlaşılır bir şekilde vergi inceleme raporlarının sonuç bölümünde gösterilir.
(5) Yapılan vergi incelemesi sonucunda, inceleme konusu ve dönemine ilişkin eleştiriyi gerektirecek herhangi bir hususun tespit edilememesi halinde bu durum ilgili birim tarafından mükellefe yazı ile bildirilir.
(6) Vergi müfettişleri, vergi inceleme raporları ile bu raporlara ilişkin içeriği Başkanlıkça belirlenmiş olan rapor özetlerini, Başkanlığın bilgi işlem sistemi ile uyumlu olacak şekilde düzenler ve bunların birer örneğini elektronik ortamda Başkanlığa gönderirler.”

MADDE 6 – Aynı Yönetmeliğin 26 ncı maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“MADDE 26 – (1) Bu Yönetmelikte yer alan usul ve esaslara aykırılık teşkil etmemek kaydıyla yürütülecek vergi incelemelerinde uyulacak diğer usul ve esasları belirlemeye ve bildirimleri elektronik ortam ve bilgi iletişim araçları kullanarak yaptırmaya vergi incelemesi yapmaya yetkili olanların bağlı bulundukları inceleme ve denetim birimleri yetkilidir.”
Ad

Ekonomi,1,Emlak Vergisi,1,Gelir Uzman Yardımcılığı,3,Gelir Vergisi,41,Genel,21,GİB,12,Katma Değer Vergisi,10,Kurumlar Vergisi,5,Maaş,3,Mevzuat,8,Motorlu Taşıtlar Vergisi,5,Muhasebe,3,ÖTV,9,Sosyal Güvenlik,1,VDK,2,Veraset ve İntikal Vergisi,1,Vergi Affı 2016,18,Vergi Affı 2017,6,Vergi Daireleri,3,Vergi Haberleri,15,Vergi Usul Kanunu,17,
ltr
item
Vergi Blog: Vergi İncelemelerine Yeni Düzenleme
Vergi İncelemelerine Yeni Düzenleme
Resmi Gazete’de 25.10.2016 tarihinde yayınlanan yönetmelik değişiklikleriyle vergi incelemesi sürecinde mükelleflere yeni haklar sağlandı. Artık mükellef talep etmesi halinde denetim birimi tarafından düzenlenecek inceleme tutanağının taslağını alabilecek, rapor değerlendirme komisyonlarında dinlenebilecek.
https://2.bp.blogspot.com/-Ip9n5_Y2mEE/WA8GqLa5NFI/AAAAAAAAA7k/1CNcE5gq-zAYaFh-2SkgD4ao-2emCBeRQCLcB/s1600/mevzuat-degisikligi.png
https://2.bp.blogspot.com/-Ip9n5_Y2mEE/WA8GqLa5NFI/AAAAAAAAA7k/1CNcE5gq-zAYaFh-2SkgD4ao-2emCBeRQCLcB/s72-c/mevzuat-degisikligi.png
Vergi Blog
http://www.vergiblog.com/2016/10/vergi-incelemelerine-yeni-duzenleme.html
http://www.vergiblog.com/
http://www.vergiblog.com/
http://www.vergiblog.com/2016/10/vergi-incelemelerine-yeni-duzenleme.html
true
1079650730403726947
UTF-8
Tüm içerikler yüklendi İçerik bulunamadı TÜMÜ Devamı Cevapla İptal Sil Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Tümünü Gör İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Konu ARŞİV SEARCH TÜM İÇERİKLER İsteğinizle uyuşan içerik bulunamadı. Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çrş Prş Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara az önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago beş haftadan daha önce Takipçiler Takip et BU İÇERİK ÖZELDİR Görüntülemek için lütfen tıklayınız Tamamını Kopyala Tamamını Seç All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy