Vergi Nedir?

Vergi nedir? Verginin tanımı, özellikleri. Vergi, devletin faaliyetlerini yürütmek üzere egemenlik yetkisine dayanarak karşılıksız tahsil ettiği parasal kıymetlerdir.

Vergi, devletin faaliyetlerini yürütmek üzere egemenlik yetkisine dayanarak karşılıksız tahsil ettiği parasal kıymetlerdir. Günümüzde devletin en önemli gelir kaynağı vergilerdir. Hal böyle olunca vergi konusu her daim gündemdeki yerini korumaktadır. Öte yandan uygulanan vergiler gerek vatandaşların gerekse işletmelerin kararları üzerinde önemli etkiye sahiptir. İçinde bulunduğumuz yüzyılda devletler yalnızca gelir ihtiyacını karşılamak üzere değil; aynı zamanda ekonomik, sosyal vb. bazı hedeflere ulaşmak için vergileri kullanmaktalar.
Çağdaş toplum düzeninde, devlet tüzel kişiliğine, gerçek kişilere verilmeyen üç temel yetki verilmiştir. Bunlar vergi salma yetkisi, zor kullanma yetkisi ve para basma yetkisidir. Bu üç yetki sayesinde devlet egemenliği ve devletin üstün iradesi gerçekleşmektedir. Toplumsal yaşamı, adalet ve istikrar içinde mümkün kılan unsur, devletin bu üstün iradesidir. (Anayasa Mahkemesi 2.7.1988 tarih ve E.1988/8, K.1988/27, (RG. 26.12.1998 – 20031)
Vergi politikası üretimin ve istihdamın artırılması, bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılması, cari açıkla mücadele edilmesi, yabancı yatırımların ülkeye çekilmesi, enerji verimliliğinin artırılması ile Ar-Ge, tasarım ve inovasyonun desteklenmesi konularında etkin bir araç olarak kullanılacaktır. (Orta Vadeli Program 2017-2019)
Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, mali gücüne göre vergi ödemekle yükümlüdür. Vergi yükünün adaletli ve dengeli dağılımı, maliye politikasının sosyal amacıdır. Vergi, resim, harç ve benzeri yükümlülükler kanunla konulur, değiştirilir veya kaldırılır. (Anayasa'nın 73. Maddesi)
Olaya vatandaşlar açısından bakıldığında vergi ödemesinin ihtiyari olmadığını görüyoruz. Bu nedenle vergiden kaçınma ve vergi kaçakçılığı gibi davranışlar ortaya çıkmaktadır.

Vergi mükellefi: Vergi ile ilgili en önemli kavram belki de mükelleftir. Vergi mükellefi, kendi üzerine düşen vergiyi ödemekle yükümlü olan kişileri ifade etmektedir. Hem gerçek kişiler hem de tüzel kişiler vergi mükellefi olabilirler.

Verginin Özellikleri

  • Kamu harcamalarını finanse edilmesi amacının yanında ekonomik ve sosyal amaçlarla da vergi alınır.
  • Vergi karşılıksızdır. Ödenen vergi karşılığında özel bir hizmet alınmaz.
  • Vergi ödeme zorunludur. Aksi takdirde yaptırım uygulanır.
  • Ödeme gücüne göre alınır.
  • Devlet borcu değildir geri ödenmez.
  • Nakden ödenmektedir.

Türkiye'de Uygulanan Vergiler

Ülkemizde uygulanan temel vergileri türlerine şöyle sıralayabiliriz:

Gelir üzerinden alınan vergiler: gelir vergisi, kurumlar vergisi

Harcamalar üzerinden alınan vergiler: katma değer vergisi (KDV), özel tüketim vergisi (ÖTV), banka ve sigorta muameleleri vergisi (BSMV)

Servet üzerinden alınan vergiler: emlak vergisi, motorlu taşıtlar vergisi (MTV), veraset ve intikal vergisi

Diğerleri: damga vergisi

Ne Kadar Vergi Ödüyoruz?

Türkiye'de vergi yükü yaklaşık %30'dur. Gelişmiş ülkelere kıyasla Türkiye'de vergi yükü daha düşüktür. Dolayısıyla gelişmiş ülke vatandaşlarına oranla daha az vergi ödediğimizi söyleyebiliriz.

Arabaya ne kadar vergi ödüyoruz bkz. Araç ÖTV Oranları

Dolaylı - Dolaysız Vergiler

Vergilerin tasnif edilmesinde dolaylı ve dolaysız vergiler ayrımı da kullanılır. Dolaysız vergiler, yansıtılamayan ve sürekli olan vergilerdir. Dolaylı vergiler ise yansıtılabilen ve sürekli olmayan vergilerdir. Örneğin gelir vergisi dolaysız vergi iken KDV dolaylı vergidir. 

Vergi İle İlgili Kurumlar

Ülkemizde vergiyi Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığına (GİB) bağlı vergi daireleri toplamaktadır. Vergi daireleri, vergi dairesi başkanlıkları ile defterdarlıklara bağlı olarak çalışmaktadırlar. Vergi ile ilgili diğer kurumlar verginin denetimini yapan Vergi Denetim Kurulu (VDK) ve gelir politikaları konusunda yetkili kurum Gelir Politikaları Genel Müdürlüğüdür.

Diğer taraftan vergi mükelleflerine vergi konusunda hizmet veren serbest muhasebeci mali müşavirler (SMMM) vardır. SMMM'ler vatandaş ile devlet arasında köprü kurmaktadır.
Ad

Ekonomi,1,Emlak Vergisi,1,Gelir Uzman Yardımcılığı,3,Gelir Vergisi,41,Genel,21,GİB,12,Katma Değer Vergisi,10,Kurumlar Vergisi,5,Maaş,3,Mevzuat,8,Motorlu Taşıtlar Vergisi,5,Muhasebe,3,ÖTV,9,Sosyal Güvenlik,1,VDK,2,Veraset ve İntikal Vergisi,1,Vergi Affı 2016,18,Vergi Affı 2017,6,Vergi Daireleri,3,Vergi Haberleri,15,Vergi Usul Kanunu,17,
ltr
item
Vergi Blog: Vergi Nedir?
Vergi Nedir?
Vergi nedir? Verginin tanımı, özellikleri. Vergi, devletin faaliyetlerini yürütmek üzere egemenlik yetkisine dayanarak karşılıksız tahsil ettiği parasal kıymetlerdir.
https://2.bp.blogspot.com/-AaatFixg0vY/WAOHwnk35QI/AAAAAAAAA58/g3vOvi3pxBsmg3G2PywijcZVDxd0ob97wCLcB/s1600/vergi-nedir.png
https://2.bp.blogspot.com/-AaatFixg0vY/WAOHwnk35QI/AAAAAAAAA58/g3vOvi3pxBsmg3G2PywijcZVDxd0ob97wCLcB/s72-c/vergi-nedir.png
Vergi Blog
http://www.vergiblog.com/2016/10/vergi-nedir.html
http://www.vergiblog.com/
http://www.vergiblog.com/
http://www.vergiblog.com/2016/10/vergi-nedir.html
true
1079650730403726947
UTF-8
Tüm içerikler yüklendi İçerik bulunamadı TÜMÜ Devamı Cevapla İptal Sil Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Tümünü Gör İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Konu ARŞİV SEARCH TÜM İÇERİKLER İsteğinizle uyuşan içerik bulunamadı. Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çrş Prş Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara az önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago beş haftadan daha önce Takipçiler Takip et BU İÇERİK ÖZELDİR Görüntülemek için lütfen tıklayınız Tamamını Kopyala Tamamını Seç All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy