Vergi Ziyaı Cezası

Vergi ziyaı cezası nedir? Vergi ziyaı cezası tanımı, oranları ve diğer bilgiler. Vergi ziyaı cezası, verginin geç veya eksik tahakkuk ettirilmesi halinde uygulanan mali nitelikli vergi cezasıdır.

Vergi ziyaı cezası, verginin geç veya eksik tahakkuk ettirilmesi halinde uygulanan mali nitelikli vergi cezasıdır. Vergi mükellefinin veya vergi sorumlusunun vergilendirme ile ilgili ödevlerini zamanında yerine getirmemesi veya eksik yerine getirmesi nedeniyle uygulanmaktadır.

Vergi ziyaı cezası Vergi Usul Kanununda (VUK) düzenlenmiş bir para cezasıdır. Eksik veya geç tahakkuk ettirilen verginin belirli bir katında/oranında uygulanmaktadır.

Temelde vergi ziyası cezası bir kat uygulanır. Ancak farklı hallerde farklı katlarda uygulanmaktadır.

Aşağıdaki tabloda özetleyelim.
Fiil
Vergi Ziyaı Cezası Oranı
Genel
Bir kat
Haksız iade
Bir kat
Kanuni süresinden sonra beyan
%50
Tapu harcının eksik beyanı
%25
VUK 359. maddede düzenlenen vergi suçları
Üç kat
VUK 359. maddede düzenlenen vergi suçlarına iştirak
Bir kat
* Pişmanlık beyanname verilmesi halinde vergi ziyaı cezası kesilmez.


Vergi Ziyaı Cezasının Yasal Dayanağı

Vergi ziyaı, VUK 341. maddesinde tanımlanmış, cezası ise VUK 344. maddede düzenlenmiştir. Bu kanun maddelerinin dışında vergi ziyaı ile ilgili en önemli madde VUK 359. maddedir. Zira VUK 344'te vergi ziyaına 359. maddede düzenlenen fiillerle sebebiyet verilmesi halinde üç kat uygulanacaktır. Öte yandan 359. maddede düzenlenen fiiller nedeniyle vergi ziyaı cezası kesildiğinde uzlaşma imkanı bulunmamaktadır.
VUK Md. 341: Mükellefin veya sorumlunun vergilendirme ile ilgili ödevlerini zamanında yerine getirmemesi veya eksik yerine getirmesi yüzünden verginin zamanında tahakkuk ettirilmemesini veya eksik tahakkuk ettirilmesini ifade eder.

Şahsi, medeni haller veya aile durumu hakkında gerçeğe aykırı beyanlar ile veya sair suretlerle verginin noksan tahakkuk ettirilmesine veya haksız yere geri verilmesine sebebiyet vermek de vergi ziyaı hükmündedir.

Yukarıki fikralarda yazılı hallerde verginin sonradan tahakkuk ettirilmesi veya tamamlanması veyahut haksız iadenin geri alınması ceza uygulanmasına mani teşkil etmez.
VUK Md. 344: 341 inci maddede yazılı hallerde vergi ziyaına sebebiyet verildiği takdirde, mükellef veya sorumlu hakkında ziyaa uğratılan verginin bir katı tutarında vergi ziyaı cezası kesilir.

Vergi ziyaına 359 uncu maddede yazılı fiillerle sebebiyet verilmesi halinde bu ceza üç kat, bu fiillere iştirak edenlere ise bir kat olarak uygulanır.

Vergi incelemesine başlanılmasından veya takdir komisyonuna sevk edilmesinden sonra verilenler hariç olmak üzere, kanuni süresi geçtikten sonra verilen vergi beyannameleri için bu madde uyarınca kesilecek ceza yüzde elli oranında uygulanır.

Vergi Ziyaı Cezası İle İlgili Detaylar

  • Vergi ziyaı anlam olarak vergi kaybı olarak ifade edilebilir.
  • Vergi ziyaı cezası verginin tahakkuku ile ilgilidir. Verginin geç ödenmesi ile ilgili değildir.
  • Vadesinde ödenmediğinde vergi ziyaı cezası gecikme zammı işler.
  • Vergi ziyaı için gecikme faizi hesaplanmaz.
  • Tek bir fiil ile vergi ziyaı ve usulsüzlük birlikte işlenmiş olursa bunlara ait cezalardan sadece miktar itibariyle en ağırı kesilir.
  • Cezanın kesinleştiği tarihi takip eden yılın başından başlamak üzere beş yıl içinde vergi ziyaı cezası tekrar kesilirse yüzde elli artırılarak uygulanır.

Vergi Ziyaı Cezasına Karşı Başvurulabilecek Yasal Yollar

Uzlaşma: Vergi ziyaı cezasına karşı tarhiyat öncesi ve tarhiyat sonrası uzlaşmadan yararlanmak mümkündür. Ancak VUK 359. madde uyarınca üç kat vergi ziyaı cezası kesilmişse uzlaşmadan yararlanmak mümkün değildir.

İndirim talep edilebilir: Vergi ziyaı cezası ilk defa kesilmişse yarısı, daha sonra kesilenlerde ise üçte biri VUK 376. madde kapsamında indirim talep edilmesi halinde silinir.

Dava: Diğer idari işlemler gibi idarenin vergi cezası kesmesi işlemine karşı idari yargı yolu açıktır. Vergi mahkemelerinde dava açılabilir.
Ad

Ekonomi,1,Emlak Vergisi,1,Gelir Uzman Yardımcılığı,3,Gelir Vergisi,41,Genel,21,GİB,12,Katma Değer Vergisi,10,Kurumlar Vergisi,5,Maaş,3,Mevzuat,8,Motorlu Taşıtlar Vergisi,5,Muhasebe,3,ÖTV,9,Sosyal Güvenlik,1,VDK,2,Veraset ve İntikal Vergisi,1,Vergi Affı 2016,18,Vergi Affı 2017,6,Vergi Daireleri,3,Vergi Haberleri,15,Vergi Usul Kanunu,17,
ltr
item
Vergi Blog: Vergi Ziyaı Cezası
Vergi Ziyaı Cezası
Vergi ziyaı cezası nedir? Vergi ziyaı cezası tanımı, oranları ve diğer bilgiler. Vergi ziyaı cezası, verginin geç veya eksik tahakkuk ettirilmesi halinde uygulanan mali nitelikli vergi cezasıdır.
https://1.bp.blogspot.com/-QfMOS8RDbA4/WAUwHY5EzQI/AAAAAAAAA6M/Jzr0AEmrszYFZzzrGdv0TFgv6VXwdk1zwCLcB/s1600/vergi-cezasi.png
https://1.bp.blogspot.com/-QfMOS8RDbA4/WAUwHY5EzQI/AAAAAAAAA6M/Jzr0AEmrszYFZzzrGdv0TFgv6VXwdk1zwCLcB/s72-c/vergi-cezasi.png
Vergi Blog
http://www.vergiblog.com/2016/10/vergi-ziyai-cezasi.html
http://www.vergiblog.com/
http://www.vergiblog.com/
http://www.vergiblog.com/2016/10/vergi-ziyai-cezasi.html
true
1079650730403726947
UTF-8
Tüm içerikler yüklendi İçerik bulunamadı TÜMÜ Devamı Cevapla İptal Sil Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Tümünü Gör İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Konu ARŞİV SEARCH TÜM İÇERİKLER İsteğinizle uyuşan içerik bulunamadı. Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çrş Prş Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara az önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago beş haftadan daha önce Takipçiler Takip et BU İÇERİK ÖZELDİR Görüntülemek için lütfen tıklayınız Tamamını Kopyala Tamamını Seç All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy