Gelir Tablosu Nedir?

Gelir tablosu nedir? Gelir tablosu temel iki mali tablodan biridir. Gelir tablosu örneği ile birlikte bazı bilgilere yer veriyoruz.

Gelir tablosu, işletmenin belli bir dönemdeki gelirleri, maliyetleri ve giderleri ile bunların sonucun oluşan dönem karı veya zararını gösteren tablodur.

Muhasebe sistemimizde iki temel mali tablo vardır. Bunlar; bilanço ve gelir tablosudur. Gelir tablosu belirli bir dönemde işletmenin faaliyet sonuçlarını göstermektedir. Elde edilen gelir ve giderler olağan ve olağan dışı olarak sunulmaktadır.

  • [message]
    • ##check## Dönem Net Karının Hesaplanması
      • Gelir tablosunda belirli adımlar izlenerek dönem net karı veya zararı hesaplanmaktadır. Peki öncesinde hangi bu adımlar nelerdir?
1: BRÜT SATIŞ KARI/ZARARI: Net Satışlar (-) Maliyetler

2: FAALİYET KARI/ZARARI: Brüt Satış Karı/Zararı (-) Faaliyet Giderleri

3: OLAĞAN KAR/ZARAR: Faaliyet Karı/Zararı (+/-) Diğer Olağan Gelir ve Giderler

4: DÖNEM KARI/ZARARI: Olağan Kar/Zarar (+/-) Diğer Olağan Dışı Gelir ve Giderler

5: DÖNEM NET KARI/ZARARI: Dönem Karı (-) Gelir/Kurumlar Vergisi

GELİR TABLOSU
A-BRÜT SATIŞLAR
1-Yurt içi Satışlar
2-Yurt dışı Satışlar
3-Diğer Gelirler
B-SATIŞ İNDİRİMLERİ(-)
1-Satıştan İadeler(-)
2-Satış İskontoları(-)
3-Diğer İndirimler(-)
C-NET SATIŞLAR
D-SATIŞLARIN MALİYETİ(-)
1-Satılan Mamuller Maliyeti(-)
2-Satılan Ticari Mallar Maliyeti(-)
3-Satılan Hizmet Maliyeti(-)
4-Diğer Satışların Maliyeti(-)
BRÜT SATIŞ KÂRI VEYA ZARARI
E-FAALİYET GİDERLERİ(-)
1-Araştırma ve Geliştirme Giderleri(-)
2-Pazarlama, Satış ve Dağıtım Giderleri(-)
3-Genel Yönetim Giderleri(-)
FAALİYET KÂRI VEYA ZARARI
F-DİĞER FAALİYETLERDEN OLAĞAN GELİR VE KÂRLAR
1-İştiraklerdan Temettü Gelirleri
2-Bağlı Ortaklıklardan Temettü Gelirleri
3-Faiz Gelirleri
4-Komisyon Gelirleri
5-Konusu Kalmayan Karşılıklar
6-Menkul Kıymet Satış Kârı
7-Kambiyo Kârları
8-Reeskont Faiz Gelirleri
9-Diğer Olağan Gelir ve Kârlar
G-DİĞER FAALİYETLERDEN OLAĞAN GİDER VE ZARARLAR(-)
1-Komisyon Giderleri(-)
2-Karşılık Giderleri(-)
3-Menkul Kıymet Satış Zararı(-)
4-Kambiyo Zararları(-)
5-Reeskont Faiz Giderleri(-)
6-Diğer Olağan Gider ve Zararlar(-)
H-FİNANSMAN GİDERLERİ(-)
1-Kısa Vadeli Borçlanma Giderleri(-)
2-Uzun Vadeli Borçlanma Giderleri(-)
OLAĞAN KÂR VEYA ZARAR
I-OLAĞAN DIŞI GELİR VE KÂRLAR
1-Önceki Dönem Gelir ve Kârları
2-Diğer Olağan Dışı Gelir ve Kârlar
J-OLAĞAN DIŞI GİDER VE ZARARLAR(-)
1-Çalışmayan Kısım Gider ve Zararları(-)
2-Önceki Dönem Gider ve Zararları(-)
3-Diğer Olağan Dışı Gider ve Zararlar(-)
DÖNEM KÂRI VEYA ZARARI
K-DÖNEM KÂRI VERGİ VE DİĞER YASAL YÜKÜMLÜLÜK KARŞILIKLARI(-)
DÖNEM NET KÂRI VEYA ZARARI
Muhasebenin temel ilkeleri arasında yer alan dönemsellik ilkesi gereği; gelir ve giderler tahakkuk esasına göre muhasebeleştirilir. Paralel düzenleme vergi kanunlarımızda da yer almaktadır. Ticari kazancın vergilendirilmesinde tahakkuk esası geçerlidir. Örneğin 2016 yılında yapılan satışın bedeli 2017 yılında tahsil edilse dahi, 2016'da gelir hesaplarına kaydedilmelidir. Aynı şekilde mali karın hesaplanmasında da gelir olarak değerlendirilmelidir.

Gelir tablosunun formatı Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği (MSUGT) ile belirlenmiştir.

Diğer taraftan gelir tablosu, kurumlar vergisi beyannamesi ile bilanço usulünde defter tutan tüccarların gelir vergisi beyannamesine eklenir. Benzer şekilde geçici vergi beyannamesine de eklenir.

Gelir Tablosu İlkeleri

MSUGT'de gelir tablosu ilkeleri aşağıdaki gibi sıralanmıştır.

a) Gerçekleşmemiş satışlar, gelir ve karlar; gerçekleşmiş gibi veya gerçekleşenler gerçek tutarından fazla veya az gösterilmemelidir. Belli bir dönem veya dönemlerin gerçeğe uygun faaliyet sonuçlarını göstermek için, dönem veya dönemlerin başında ve sonunda doğru hesap kesimi işlemleri yapılmalıdır.

b) Belli bir dönemin satışları ve gelirleri bunları elde etmek için yapılan satışların maliyeti ve giderleri ile karşılaştırılmalıdır. Belli bir dönem veya dönemlerin başında ve sonunda maliyet ve giderleri gerçeğe uygun olarak gösterebilmek için stoklarda, alacak ve borçlarda doğru hesap kesimi işlemleri yapılmalıdır.

c) Maddi ve maddi olmayan duran varlıklar ile özel tükenmeye tabi varlıklar için uygun amortisman ve tükenme payı ayrılmalıdır.

Gelir tablosu


d) Maliyetler; maddi duran varlıklar, stoklar, onarım ve bakım ve diğer gider grupları arasında uygun bir şekilde dağıtılmalıdır. Bunlardan direkt olanları doğrudan doğruya, birden fazla faaliyeti ilgilendirenleri zaman ve kullanma faktörü dikkate alınarak tahakkuk ettirilip, dağıtılmalıdır.

e) Arızi ve olağanüstü niteliğe sahip kâr ve zararlar meydana geldikleri dönemde tahakkuk ettirilmeli, fakat normal faaliyet sonuçlarından ayrı olarak gösterilmelidir.

f) Bütün kâr ve zararlardan, önceki dönemlerin mali tablolarında düzeltme yapılmasını gerektirecek büyüklük ve niteliktekiler dışında kalanlar, dönemin gelir tablosunda gösterilmelidir.

g) Karşılıklar, işletmenin kârını keyfi bir şekilde azaltmak veya bir döneme ait kârı diğer döneme aktarmak amacıyla kullanılmamalıdır.

h) Dönem sonuçlarının tespiti ile ilgili olarak uygulana gelen değerleme esasları ve maliyet yöntemlerinde bir değişiklik yapıldığı takdirde, bu değişikliğin etkileri açıkça belirtilmelidir.

ı) Bilanço tarihinde var olan ve sonucu belirsiz bir veya bir kaç olayın gelecekte ortaya çıkıp çıkmamasına bağlı durumları ifade eden, şarta bağlı olaylardan kaynaklanan, makul bir şekilde gerçeğe yakın olarak tahmin edilebilen gider ve zararlar, tahakkuk ettirilerek gelir tablosuna yansıtılır. Şarta bağlı gelir ve karlar için ise gerçekleşme ihtimali yüksek de olsa herhangi bir tahakkuk işlemi yapılmaz; dipnotlarda açıklama yapılır.

Ad

Ekonomi,1,Emlak Vergisi,1,Gelir Uzman Yardımcılığı,3,Gelir Vergisi,41,Genel,21,GİB,12,Katma Değer Vergisi,10,Kurumlar Vergisi,5,Maaş,3,Mevzuat,8,Motorlu Taşıtlar Vergisi,5,Muhasebe,3,ÖTV,9,Sosyal Güvenlik,1,VDK,2,Veraset ve İntikal Vergisi,1,Vergi Affı 2016,18,Vergi Affı 2017,6,Vergi Daireleri,3,Vergi Haberleri,15,Vergi Usul Kanunu,17,
ltr
item
Vergi Blog: Gelir Tablosu Nedir?
Gelir Tablosu Nedir?
Gelir tablosu nedir? Gelir tablosu temel iki mali tablodan biridir. Gelir tablosu örneği ile birlikte bazı bilgilere yer veriyoruz.
https://4.bp.blogspot.com/-zj5N_5byycs/WB42aY32pmI/AAAAAAAAA_g/7IWCRVJeZEsF-W2qL7rcaYT2n84hH4UKQCLcB/s1600/gelir-tablosu.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-zj5N_5byycs/WB42aY32pmI/AAAAAAAAA_g/7IWCRVJeZEsF-W2qL7rcaYT2n84hH4UKQCLcB/s72-c/gelir-tablosu.jpg
Vergi Blog
http://www.vergiblog.com/2016/11/gelir-tablosu-nedir.html
http://www.vergiblog.com/
http://www.vergiblog.com/
http://www.vergiblog.com/2016/11/gelir-tablosu-nedir.html
true
1079650730403726947
UTF-8
Tüm içerikler yüklendi İçerik bulunamadı TÜMÜ Devamı Cevapla İptal Sil Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Tümünü Gör İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Konu ARŞİV SEARCH TÜM İÇERİKLER İsteğinizle uyuşan içerik bulunamadı. Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çrş Prş Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara az önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago beş haftadan daha önce Takipçiler Takip et BU İÇERİK ÖZELDİR Görüntülemek için lütfen tıklayınız Tamamını Kopyala Tamamını Seç All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy