Kanunen Kabul Edilmeyen Giderler (KKEG)

Kanunen Kabul Edilmeyen Giderler (KKEG) gelir vergisi kanunu ile kurumlar vergisi kanununa göre vergiye tabi ticari kazancın hesaplanmasında gider olarak dikkate alınamayan giderlerdir.

Kanunen Kabul Edilmeyen Giderler (kısaca KKEG) gelir vergisi kanunu ile kurumlar vergisi kanununa göre vergiye tabi ticari kazancın hesaplanmasında gider olarak dikkate alınamayan giderlerdir.

Ticari faaliyet sürdüren vergi mükelleflerinin yıl içinde elde ettikleri gelirler ile yaptıkları giderler ve katlandıkları maliyetler arasındaki fark ticari kazançtır ve gelir/kurumlar vergisine tabi tutulur. Bu giderler bazılarının vergiye tabi tutulacak kazancın hesaplanmasında gider olarak dikkate alınması kanunen mümkün değildir. Yıl içinde gider yazılan bu gibi harcamalar gelir/kurumlar vergisi beyannamesinde tekrar ticari kazanca ilave edilir ve mali kar hesaplanır ve mali kar üzerinden vergi alınır.

Kanunen kabul edilmeyen giderler yani kısaca KKEG gelir vergisi ve kurumlar vergisi kanunlarında ayrı ayrı düzenlenmiştir. Şimdi bunları sıralayalım:

Gelir Vergisi Kanununda KKEG

1. Teşebbüs sahibi ile eşinin ve çocuklarının işletmeden çektikleri paralar veya aynen aldıkları sair değerler (Aynen alınan değerler emsal bedeli ile değerlenerek teşebbüs sahibinin çektiklerine ilave olunur.)
Bu maddenin uygulanmasında, kollektif şirketlerin ortakları ile adi ve eshamlı komandit şirketlerin komandite ortakları teşebbüs sahibi sayılır.

2. Teşebbüs sahibinin kendisine, eşine, küçük çocuklarına işletmeden ödenen aylıklar, ücretler, ikramiyeler, komisyonlar ve tazminatlar

3. Teşebbüs sahibinin işletmeye koyduğu sermaye için yürütülecek faizler

4. Teşebbüs sahibinin, eşinin ve küçük çocuklarının işletmede cari hesap veya diğer şekillerdeki alacakları üzerinden yürütülecek faizler;
İkinci ve dördüncü bentteki düzenlemeler teşebbüs sahibinin küçük çocukları için; birinci bentteki düzenle ise küçük/büyük ayrımı yapılmaksızın bütün çocuklar için geçerlidir.

5. Transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı (TFYÖKD)
İlk dört bentte yazılı olan işlemler hariç olmak üzere, teşebbüs sahibinin, ilişkili kişilerle emsallere uygunluk ilkesine aykırı olarak tespit edilen bedel veya fiyatlar üzerinden mal veya hizmet alım ya da satımında (alım da yüksek, satışta düşük olamaz) bulunması halinde, emsallere uygun bedel veya fiyatlar ile teşebbüs sahibince uygulanmış bedel veya fiyat arasındaki işletme aleyhine oluşan farklar işletmeden çekilmiş sayılır.

Transfer fiyatlandırması düzenlemesi ilk dört maddeye uygulanmaz. Buna göre işletmelerin ilk dört bent kapsamında adı ne olursa olsun yaptığı ödemeler ve giderler emsallerine uygun olsa bile kanunen kabul edilmeyen gider sayılmaya devam edecektir.

6. Her türlü para cezaları ve vergi cezaları ile teşebbüs sahibinin suçlarından doğan tazminatlar
(Akitler ceza şartı olarak derpiş edilen tazminatlar, cezai mahiyette tazminat sayılmaz.)

İşle ilgili olmak şartıyla, mukavelenameye veya ilama veya kanun emrine istinaden ödenen zarar; ziyan ve tazminatlar indirim konusu yapılabilecektir.

Tazminatların gider yazılabilmesi için ticari faaliyete ilişkin olmakla birlikte teşebbüs sahibinin suçundan kaynaklanmamış olması gerekir. Teşebbüs sahibinin suçundan kaynaklanan tazminatların indirilemeyeceği hükme bağlanmıştır.

7. Her türlü alkol ve alkollü içkiler ile tütün ve tütün mamullerine ait ilan ve reklam giderlerinin %50’si
Bakanlar Kurulu, bu oranı %100’e kadar artırmaya, sıfıra kadar indirmeye yetkilidir.

Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanununa göre 19.05.2008’den itibaren tamamı indirilemez.

8. Kiralama yoluyla edinilen veya işletmede kayıtlı olan yat, kotra, tekne, sürat teknesi gibi motorlu deniz, uçak ve helikopter gibi hava taşıtlarından işletmenin esas faaliyet konusu ile ilgili olmayanların giderleri ile amortismanları; 
Binek otomobil ise esas faaliyet konusu ile ilgili olmasa bile indirilebilir.
İşletme sahibinin faaliyeti örneğin turizm olsa bile fiilen bu faaliyeti yürütmüyorsa giderleri ile amortismanları indirim konusu yapılamaz.

9. Kıst Gider
Kullanılan yabancı kaynakları öz kaynaklarını aşan işletmelerde, aşan kısma münhasır olmak üzere, yatırımın maliyetine eklenenler hariç, işletmede kullanılan yabancı kaynaklara ilişkin faiz, komisyon, vade farkı, kar payı, kur farkı ve benzeri adlar altında yapılan gider ve maliyet unsurları toplamının %10’unu aşmamak üzere Bakanlar Kurulunca kararlaştırılan kısmı.

Bu bentle ilgili olarak henüz yayınlanmış bir Bakanlar Kurulu Kararı bulunmamaktadır.

10. Basın yoluyla işlenen fiillerden veya radyo ve televizyon yayınlarından doğacak maddi ve manevi zararlardan dolayı ödenen tazminat giderleri.

Kurumlar Vergisi Kanununda KKEG


1. Öz sermaye üzerinden ödenen veya hesaplanan faizler

2. Örtülü sermaye üzerinden ödenen veya hesaplanan faiz, kur farkları ve benzeri giderler
Örtülü sermaye: Ortaklardan ve ortakla ilişkili kişilerden alınan her türlü borcun dönem başı öz sermayenin üç katını aşan kısmı. (Borç işletmede kullanılmış olmalı)

3. Transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü olarak dağıtılan kazançlar
İlişkili kişilerle emsallere uygunluk ilkesine aykırı olarak tespit ettikleri bedel veya fiyat üzerinden mal veya hizmet alım ya da satımında bulunmaları durumunda, kazanç tamamen veya kısmen transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü olarak dağıtılmış sayılacaktır.

4. Her ne şekilde ve ne isimle olursa olsun ayrılan yedek akçeler
Kabul edilmeyen indirimler arasında sayılan yedek akçeler, gider niteliğinde değildir ve bunlar işletme bünyesinde elde edilen kazancın, dağıtılmayıp işletmede alıkonulan kısımlarıdır.

5. Hesaplanan kurumlar vergisi ile her türlü para cezaları ile vergi cezaları ve gecikme zamları

6. Menkul kıymetlerin itibari değerlerinin altında ihracından doğan zararlar

7. Bazı taşıtlara ilişkin giderler ve amortismanlar
Kiralama yoluyla edinilen veya işletmede kayıtlı olan bazı motorlu deniz taşıtları ile uçak, helikopter gibi hava taşıtlarından işletmenin esas faaliyet konusu ile ilgili olmayanların giderleri ile amortismanlarının indirimi mümkün değildir.

8. Kurumun kendisinin, ortaklarının, yöneticilerinin ve çalışanlarının suçlarından doğan tazminatlar
Sözleşmelerde ceza şartı olarak konulan tazminatlar hariç olmak üzere kurumun kendisinin, ortaklarının, yöneticilerinin ve çalışanlarının suçlarından doğan maddi ve manevi tazminat giderleri indirim olarak dikkate alınamaz.

9. Basın yoluyla işlenen fiillerden dolayı ödenen tazminatlar

10. Bazı ürünlere ait ilan ve reklam giderleri

11. Kurumların yönetim kurulu başkan ve üyelerine verilen temettü ikramiyeleri

12. Kanunen yasaklanmış fiiller nedeniyle katlanılan giderler
Örneğin rüşvet verme fiili Türk Ceza Kanununun 252 nci maddesinde suç olarak tanımlandığından, rüşvet ve rüşvet ile ilgili her türlü gider, vergiye tabi ticari kazancın tespitinde gider olarak dikkate alınmayacaktır.

Diğer Vergi Kanunlarında KKEG

1. Özel işlem ve özel iletişim vergileri

2. Şans oyunları vergisi 

3. Motorlu taşıtlar vergisi (bazı hallerde bkz. MTV gider yazılır mı?Ad

Ekonomi,1,Emlak Vergisi,1,Gelir Uzman Yardımcılığı,3,Gelir Vergisi,41,Genel,21,GİB,12,Katma Değer Vergisi,10,Kurumlar Vergisi,5,Maaş,3,Mevzuat,8,Motorlu Taşıtlar Vergisi,5,Muhasebe,3,ÖTV,9,Sosyal Güvenlik,1,VDK,2,Veraset ve İntikal Vergisi,1,Vergi Affı 2016,18,Vergi Affı 2017,6,Vergi Daireleri,3,Vergi Haberleri,15,Vergi Usul Kanunu,17,
ltr
item
Vergi Blog: Kanunen Kabul Edilmeyen Giderler (KKEG)
Kanunen Kabul Edilmeyen Giderler (KKEG)
Kanunen Kabul Edilmeyen Giderler (KKEG) gelir vergisi kanunu ile kurumlar vergisi kanununa göre vergiye tabi ticari kazancın hesaplanmasında gider olarak dikkate alınamayan giderlerdir.
https://3.bp.blogspot.com/-EemHMXL5uuA/WBtmDaOGITI/AAAAAAAAA-Q/_9BxjNZC31QtJdK8W_0_Uq3y882TQ9LNACLcB/s1600/kkeg-kanunen-kabul-edilmeyen-giderler.png
https://3.bp.blogspot.com/-EemHMXL5uuA/WBtmDaOGITI/AAAAAAAAA-Q/_9BxjNZC31QtJdK8W_0_Uq3y882TQ9LNACLcB/s72-c/kkeg-kanunen-kabul-edilmeyen-giderler.png
Vergi Blog
http://www.vergiblog.com/2016/11/kanunen-kabul-edilmeyen-giderler-kkeg.html
http://www.vergiblog.com/
http://www.vergiblog.com/
http://www.vergiblog.com/2016/11/kanunen-kabul-edilmeyen-giderler-kkeg.html
true
1079650730403726947
UTF-8
Tüm içerikler yüklendi İçerik bulunamadı TÜMÜ Devamı Cevapla İptal Sil Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Tümünü Gör İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Konu ARŞİV SEARCH TÜM İÇERİKLER İsteğinizle uyuşan içerik bulunamadı. Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çrş Prş Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara az önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago beş haftadan daha önce Takipçiler Takip et BU İÇERİK ÖZELDİR Görüntülemek için lütfen tıklayınız Tamamını Kopyala Tamamını Seç All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy