Vergi Matrahı Nedir?

Vergi matrahı (matrah) nedir? Matrah ne demek? Matrahın türleri, belirlenme usulleri ve vergi türlerine göre matrah.

Vergi matrahı, (matrah) verginin üzerinden hesaplandığı değeri veya miktarı ifade eder. Verginin hesaplanmasında matrah esas alınır. Her bir vergi türü için matrah kanunla belirlenmektir. Benzer şekilde verginin konusu ve uygulanacak vergi oranı veya miktarı da kanunla belirlenmektedir.

Vergi Matrahının Türleri

Vergi matrahının tutar veya miktar olmasına hallerine göre vergiler ad valorem ve spefisik vergi olarak sınıflandırılmaktadır.

Ad valorem vergi: Matrah olarak değerin (tutarın) dikkate alındığı vergilerdir. Örneğin KDV, ilgili işlemin bedeli üzerinden hesaplanmaktadır. Uygulamada vergi matrahı olarak değerin esas alındığı ad valorem vergilerin daha yaygın olduğu görüyoruz. Her geçen gün daha da yaygın olarak uygulanan ad valorem vergiler, işlem tutarını dikkate aldığından vergi adaleti açısından daha makul bulunmaktadır.

Spesifik vergi: Matrah olarak miktarın esas alındığı vergi türüdür. Örneğin akaryakıttan alınan ÖTV'de miktar esası uygulanmaktadır. Litre başına vergi alınmaktadır.

Matrahın Belirlenme Usulleri

Vergi matrahı; beyan usulü, götürü usul, idarece takdir usulü ve dış göstergeler (karine) usullerine göre belirlenir.

Beyan usulü: Vergi mükelleflerinin matrahı kendi beyanları ile vergi dairesine bildirmeleri usulüdür. Türk vergi sistemi beyan usulüne dayanmaktadır. Vergi adaletine daha uygun bulunan beyan usulünde matrahın doğruluğunu sağlamak için etkin vergi denetimi gerekmektedir.

Götürü usul: Mükelleflerin beyanı yerine aynı durumdaki tüm mükellefler ve konular için tek bir matrah esas alınmaktadır. Aynı durumdaki herkesi aynı ölçüde yükümlülük altına soktuğundan ödeme gücünü dikkate almamaktadır. Örneğin diğer ücretliler gelir vergisi açısından götürü usulde vergilendirilmektedir. Bu gibilerin yıllık geliri asgari ücretin yıllık tutarının dörtte biri olarak kabul edilmektedir.

İdarece takdir usulü: Matrah, idarenin takdiri ile belirlenir. Ülkemizde mükelleflerin beyan usulü kapsamında zorunlu bulunan beyannameleri vermemeleri halinde takdir komisyonları vasıtasıyla idarece takdir usulü uygulanmaktadır.

Dış göstergeler: Bu usulde bazı karine ve dış göstergeler dikkate alınarak vergi matrahı tespit edilmektedir.

Vergi Türlerine Göre Matrah

Geniş uygulama alanı bulan bazı vergiler bakımından matrah nedir sıralayalım.
Vergi Türü Matrah
Gelir Vergisi
Gerçek kişinin bir takvim yılı içinde elde ettiği kazanç ve iratların safi tutarı.
Kurumlar Vergisi
Kurumların kazançları.
KDV
İşlemlerin karşılığını teşkil eden bedel.
MTV
Her yıl yeniden belirlenen maktu tutarlar.
ÖTV
Bazıları mallar için işlem bedeli, bazıları mallar içinse belirlenen maktu tutarlar. 

YORUMLAR

Ad

Ekonomi,1,Emlak Vergisi,1,Gelir Uzman Yardımcılığı,3,Gelir Vergisi,41,Genel,21,GİB,12,Katma Değer Vergisi,10,Kurumlar Vergisi,5,Maaş,3,Mevzuat,8,Motorlu Taşıtlar Vergisi,5,Muhasebe,3,ÖTV,9,Sosyal Güvenlik,1,VDK,2,Veraset ve İntikal Vergisi,1,Vergi Affı 2016,18,Vergi Affı 2017,6,Vergi Daireleri,3,Vergi Haberleri,15,Vergi Usul Kanunu,17,
ltr
item
Vergi Blog: Vergi Matrahı Nedir?
Vergi Matrahı Nedir?
Vergi matrahı (matrah) nedir? Matrah ne demek? Matrahın türleri, belirlenme usulleri ve vergi türlerine göre matrah.
https://3.bp.blogspot.com/-f0doTzUMV-8/WBz4VPHBBzI/AAAAAAAAA_U/ixfK45fbQAopBPVcMPW4COk9_hdyrcQdACPcB/s320/yedek-resim.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-f0doTzUMV-8/WBz4VPHBBzI/AAAAAAAAA_U/ixfK45fbQAopBPVcMPW4COk9_hdyrcQdACPcB/s72-c/yedek-resim.jpg
Vergi Blog
http://www.vergiblog.com/2016/11/vergi-matrahi-nedir.html
http://www.vergiblog.com/
http://www.vergiblog.com/
http://www.vergiblog.com/2016/11/vergi-matrahi-nedir.html
true
1079650730403726947
UTF-8
Tüm içerikler yüklendi İçerik bulunamadı TÜMÜ Devamı Cevapla İptal Sil Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Tümünü Gör İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Konu ARŞİV SEARCH TÜM İÇERİKLER İsteğinizle uyuşan içerik bulunamadı. Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çrş Prş Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara az önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago beş haftadan daha önce Takipçiler Takip et BU İÇERİK ÖZELDİR Görüntülemek için lütfen tıklayınız Tamamını Kopyala Tamamını Seç All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy