Aşar Vergisi Nedir? Aşar Vergisinin Kaldırılması

Aşar vergisi nedir? Aşar vergisi ne demek, tanımı ve aşar vergisinin kaldırılması. Aşar vergisi, Osmanlı Devleti döneminde ve Cumhuriyetin ilk yıllarında tarım ürünleri üzerinden 1/10 oranında ayni alınan vergi türüdür.

Aşar vergisi, Osmanlı Devleti döneminde ve Cumhuriyetin ilk yıllarında tarım ürünleri üzerinden 1/10 oranında ayni alınan vergi türüdür. Alternatif olarak öşür, oşur, dime olarak adlandırılmaktadır. Arapça bir kelime olan aşar “onda bir, ondalık” anlamı taşımaktadır. Her ne kadar kelime anlamı 1/10 vergi oranına işaret etse de 1/2 ile 1/20 arasında değişen oranlarda uygulandığını görmekteyiz.


Osmanlıda Vergiler
Vergi Türü
AşarŞer’i
AğnamŞer’i
CizyeŞer’i
HaraçŞer’i
Tekâlif-i ÂdiyeÖrfi
Tekâlif-i SakkaÖrfi

Aşar Vergisi Nedir? 

1: Aşar Ayni Bir Vergidir ve Tarım Ürünleri Üzerinden Alınır
Ayni vergiler, verginin mal/ürün olarak tahsil edilmesidir. Günümüzde vergiler nakdi yani parasal olarak tahsil edilmektedir. Nakdi vergilerin öncesinde ayni vergilerin yaygın olduğunu görüyoruz ki aşar da bunun en bilinen örneklerindendir. Müslüman çiftçiler tarafından elde edilen mahsulün üzerinden yine mahsul cinsinden tahsil edilmekteydi.

2: Osmanlı’nın En Önemli Gelir Kaynaklarındandır
Osmanlı Devleti’nin gelirleri için en önemli vergi gelirinin aşar vergisi ile sağlandığını görüyoruz. A. Du Velay’ın "Türkiye Maliye Tarihi" başlıklı eserinde yer alan bilgilere göre 1864 yılında Osmanlı Devleti’nin toplam bütçe gelirlerinin %27,4’ü toplam vergi gelirlerinin ise %47,6’sına denk gelmektedir.

3: Şer’i Vergiler Altında Yer Alır
Osmanlı döneminde vergiler örfi ve şer’i olmak üzere ikiye ayrılmaktaydı. Öşür vergisi İslam’dan kaynaklanan şer’i vergiler arasında sınıflandırılmakta ve Müslüman halktan alınmaktaydı. Ancak ibadet hüviyetinde olan şer’i öşürden farklılıklar taşımaktadır. Zira şer’i öşür zekat ve sadaka görünümündedir.

4: Benzeri Vergiler Dünya Genelinde Uygulanmıştır
Tarihte aşar benzeri vergiler görülmektedir. Roma ve Bizans İmparatorlukları ile Sasani Devleti bu tarzda vergiler uygulayan uygarlıklara örnek gösterilebilir.

5: Tahsilinde İki Ayrı Usul Benimsenmiştir
Aşar vergisinin tahsilinde iki usul izlenmiştir. İlk dönemde dirlik olarak, tımarlı sipahilere bırakılmıştır. Bu şekilde hem ordunun masrafları düşük maliyetle karşılanıyor hem de taşranın can ve mal güvenliği sağlanmaktaydı. Ancak tımar ordusunun silahlı Avrupalılara karşı direnememesi nedeniyle merkezi orduya ağırlık verilmeye başlandı. Dolayısıyla öşür vergisinin tahsil usulü de değişti. Mukataa, iltizam ve malikane usulleri uygulanmaya başlandı.

Aşar Vergisinin Kaldırılması 

Ekonomik sorunlar ve çözümleri üzerine 17 Şubat 1923’te düzenlenen İzmir İktisat Kongresi’nde çiftçilerin isteği üzerine aşar vergisinin kaldırılması kararı alınmıştır. Söz konusu karar çiftçiler açısından kongrede çıkan en önemli karar olmuş ve iki yıl sonra 17 Şubat 1925’te çıkarılan kanun ile aşar vergisinin kaldırılması resmen vukuu bulmuştur. Aşar vergisinin kaldırılması ile birlikte diğer tarımsal vergiler artırılmıştır. Mahsulat-ı araziye adında yeni bir vergi uygulanmaya başlanmıştır.

Aşar Vergisi Neden Kaldırıldı?
Yasa tasarısında belirtildiği haliyle aşarın kaldırılmasının nedeni; tarım ürünlerinin safi hasılatının vergiye tabi tutulması ilkesine ve aşarın serbest tarımı kısıtlayan ilkelerinin ortadan kaldırılması ile halkın gereksinmelerini baskı altına almayacak bir şekilde tahsiline yönelik olmasıdır.

1. İltizam sisteminden kaynaklanan vergi eşitsizliği
2. Öşür vergisinin tarımsal üretimi azalttığı düşüncesi

Aşar Vergisinin Kaldırılması Hangi İlke ile İlgili?
Aşar vergisinin kaldırılması Atatürk'ün halkçılık ilkesi ile ilgilidir.

Aşar Vergisi Hangi Tarihte Kaldırıldı?
17 Şubat 1925’te çıkarılan kanun ile aşar vergisinin kaldırılmıştır. Aşarın kaldırılması kararı ise 17 Şubat 1923’te düzenlenen İzmir İktisat Kongresi’nde çiftçilerin isteği üzerine alınmıştır.

YORUMLAR

Ad

Ekonomi,1,Emlak Vergisi,1,Gelir Uzman Yardımcılığı,3,Gelir Vergisi,41,Genel,21,GİB,12,Katma Değer Vergisi,10,Kurumlar Vergisi,5,Maaş,3,Mevzuat,8,Motorlu Taşıtlar Vergisi,5,Muhasebe,3,ÖTV,9,Sosyal Güvenlik,1,VDK,2,Veraset ve İntikal Vergisi,1,Vergi Affı 2016,18,Vergi Affı 2017,6,Vergi Daireleri,3,Vergi Haberleri,15,Vergi Usul Kanunu,17,
ltr
item
Vergi Blog: Aşar Vergisi Nedir? Aşar Vergisinin Kaldırılması
Aşar Vergisi Nedir? Aşar Vergisinin Kaldırılması
Aşar vergisi nedir? Aşar vergisi ne demek, tanımı ve aşar vergisinin kaldırılması. Aşar vergisi, Osmanlı Devleti döneminde ve Cumhuriyetin ilk yıllarında tarım ürünleri üzerinden 1/10 oranında ayni alınan vergi türüdür.
https://3.bp.blogspot.com/-f0doTzUMV-8/WBz4VPHBBzI/AAAAAAAAA_U/ixfK45fbQAopBPVcMPW4COk9_hdyrcQdACPcB/s320/yedek-resim.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-f0doTzUMV-8/WBz4VPHBBzI/AAAAAAAAA_U/ixfK45fbQAopBPVcMPW4COk9_hdyrcQdACPcB/s72-c/yedek-resim.jpg
Vergi Blog
http://www.vergiblog.com/2016/12/asar-vergisi-nedir-asar-vergisinin-kaldirilmasi.html
http://www.vergiblog.com/
http://www.vergiblog.com/
http://www.vergiblog.com/2016/12/asar-vergisi-nedir-asar-vergisinin-kaldirilmasi.html
true
1079650730403726947
UTF-8
Tüm içerikler yüklendi İçerik bulunamadı TÜMÜ Devamı Cevapla İptal Sil Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Tümünü Gör İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Konu ARŞİV SEARCH TÜM İÇERİKLER İsteğinizle uyuşan içerik bulunamadı. Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çrş Prş Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara az önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago beş haftadan daha önce Takipçiler Takip et BU İÇERİK ÖZELDİR Görüntülemek için lütfen tıklayınız Tamamını Kopyala Tamamını Seç All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy