Tam Mükellef (Gelir Vergisi)

Tam mükellef nedir? Tam mükellef ile dar mükellef arasındaki fark ve ayrım. Bu ayrımın odak noktası Türkiye dışında elde edilen gelirlerin vergilendirilip vergilendirilmeyeceğidir.

Gelir vergisinin mükellefi, gerçek kişilerdir. Mükellef, Vergi Usul Kanunu Md. 8'de “vergi kanunlarına göre kendisine vergi borcu terettüp eden gerçek veya tüzel kişiler” olarak tanımlanmıştır. Gelir vergisi açısından mükellefler tam ve dar olmak üzere ikiye ayrılmıştır.

Tam - Dar Mükellef Ayrımı: Bu ayrımın odak noktası Türkiye dışında elde edilen gelirlerin vergilendirilip vergilendirilmeyeceğidir. Tam mükelleflerin hem Türkiye'de elde ettiği hem de yurt dışında elde ettiği kazançların tamamı Türkiye'de vergilendirilir. Dar mükellef ise yalnızca Türkiye'de elde ettiği gelir üzerinden Türkiye'de vergilendirilir.

Tam Mükellefiyet

Tam mükellefiyette, gerçek kişinin Türkiye içinde veya dışındaki kaynaklardan elde ettiği kazanç ve iratlarının tamamı vergilendirilir.

Vergi mükerrerliğinin önlenmesi açısından yurt dışında elde edilen gelirler üzerinden mahallinde ödenen benzeri vergiler, Türkiye’de tarh olunan vergilerin yurt dışında elde edilen kazanç ve iratlara isabet edilen kısmından indirilir. Ancak tabiyet esasına göre tam mükellef olanların yurt dışında elde ettikleri ve yine yurt dışında vergilendirilen kazançlar üzerinden ayrıca vergilendirilmeyeceği düzenlenmiştir.

Buna göre; Türkiye’de yerleşmiş bulunan tam mükelleflerin yurtdışından elde edilen kazançlar Türkiye’de vergiye tabi tutulur ve yurt dışında ödenen vergiler mahsup edilir. Tabiyet esasına göre tam mükellef olanların ise yurt dışında elde ettikleri kazançların yurt dışında vergilendirilmesi halinde, Türkiye’de vergiye tabi tutulmazlar.

Bir gerçek kişinin tam mükellef olması için ikametgâh veya tabiyet esaslarından birinin şartlarına haiz olmalıdır.

1: İkametgâh Esası
Türkiye’de yerleşmiş olan Türk vatandaşları ile yabancılar tam mükelleftir. Yerleşmiş olmaktan kasıt: ikametgâhın Türkiye’de bulunması veya bir takvim yılı içinde Türkiye’de devamlı olarak altı aydan fazla oturulmasıdır. (geçici ayrılmalar bu süreyi kesmez.) İkametgâh, kişinin yerleşmek niyetiyle oturduğu yerdir.

Yerleşme Sayılmayan Haller

Aşağıda yazılı yabancılar memlekette altı aydan fazla kalsalar dahi, Türkiye'de yerleşmiş sayılmazlar:

1. Belli ve geçici görev veya iş için Türkiye'ye gelen iş, ilim ve fen adamları, uzmanlar, memurlar, basın ve yayın muhabirleri ve durumları bunlara benzeyen diğer kimselerle tahsil veya tedavi veya istirahat veya seyahat maksadıyla gelenler;

Örnek: Kanuni ve iş merkezi Türkiye’de bulunmayan bir şirketin Türkiye’deki bürosunda insan kaynakları müdürü olarak çalışan yabancı Bayan Y, Türkiye’de altı aydan fazla(183 gün) kalmışsa Türkiye’de yerleşmiş sayılır ve tam mükellefiyet esasında vergilendirilir. Yapılan iş, geçici ve belli bir iş kapsamında olmayıp, bir süreç halindedir.

2. Tutukluluk, hükümlülük veya hastalık gibi elde olmayan sebeplerle Türkiye'de alıkonulmuş veya kalmış olanlar.

2: Tabiyet Esası

Resmi daire ve müesseselere veya merkezi Türkiye’de bulunan teşekkül ve teşebbüslere bağlı olup adı geçen daire, müessese, teşekkül ve teşebbüslerin işleri dolayısıyla yabancı memleketlerde oturan Türk vatandaşları tam mükelleftir. (Bu gibilerden, bulundukları memleketlerde elde ettikleri kazanç ve iratları dolayısıyla Gelir Vergisine veya benzeri bir vergiye tabi tutulmuş bulunanlar, mezkûr kazanç ve iratları üzerinden ayrıca vergilendirilmezler.)

- Bulunduğu ülkede elde ettiği kazanç ve iratlar o ülkede vergiye tabi tutulmuş ise beyan etmeyecek.
- Bulunduğu ülke dışındaki ülkelerden elde ettiği kazancı beyan edecektir.
Ad

Ekonomi,1,Emlak Vergisi,1,Gelir Uzman Yardımcılığı,3,Gelir Vergisi,41,Genel,21,GİB,12,Katma Değer Vergisi,10,Kurumlar Vergisi,5,Maaş,3,Mevzuat,8,Motorlu Taşıtlar Vergisi,5,Muhasebe,3,ÖTV,9,Sosyal Güvenlik,1,VDK,2,Veraset ve İntikal Vergisi,1,Vergi Affı 2016,18,Vergi Affı 2017,6,Vergi Daireleri,3,Vergi Haberleri,15,Vergi Usul Kanunu,17,
ltr
item
Vergi Blog: Tam Mükellef (Gelir Vergisi)
Tam Mükellef (Gelir Vergisi)
Tam mükellef nedir? Tam mükellef ile dar mükellef arasındaki fark ve ayrım. Bu ayrımın odak noktası Türkiye dışında elde edilen gelirlerin vergilendirilip vergilendirilmeyeceğidir.
https://3.bp.blogspot.com/-f0doTzUMV-8/WBz4VPHBBzI/AAAAAAAAA_U/ixfK45fbQAopBPVcMPW4COk9_hdyrcQdACPcB/s200/yedek-resim.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-f0doTzUMV-8/WBz4VPHBBzI/AAAAAAAAA_U/ixfK45fbQAopBPVcMPW4COk9_hdyrcQdACPcB/s72-c/yedek-resim.jpg
Vergi Blog
http://www.vergiblog.com/2016/12/tam-mukellef-gelir-vergisi.html
http://www.vergiblog.com/
http://www.vergiblog.com/
http://www.vergiblog.com/2016/12/tam-mukellef-gelir-vergisi.html
true
1079650730403726947
UTF-8
Tüm içerikler yüklendi İçerik bulunamadı TÜMÜ Devamı Cevapla İptal Sil Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Tümünü Gör İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Konu ARŞİV SEARCH TÜM İÇERİKLER İsteğinizle uyuşan içerik bulunamadı. Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çrş Prş Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara az önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago beş haftadan daha önce Takipçiler Takip et BU İÇERİK ÖZELDİR Görüntülemek için lütfen tıklayınız Tamamını Kopyala Tamamını Seç All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy