Genç Girişimci İstisnası

Genç girişimci kazanç istisnası, genç girişimcilere destek olmak maksadıyla getirilen 75.000 TL tutarındaki gelir vergisi istisnasıdır.

Genç girişimci kazanç istisnası, genç girişimcilere destek olmak maksadıyla getirilen 75.000 TL tutarındaki gelir vergisi istisnasıdır. 29 yaşını doldurmamış olanlardan ticari, zirai ve serbest meslek faaliyeti nedeniyle ilk defa gelir vergisi mükellefi olanların istisnadan yararlanması mümkün. Şimdi maddeler halinde konuyu ele alalım.


10/2/2016 Tarihinden İtibaren İlk Defa Gelir Vergisi Mükellefi Olanlar İstisnadan Faydalanabilir
10/2/2016 tarihinden itibaren ticari, zirai veya serbest meslek faaliyeti nedeniyle adlarına ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti tesis edilenler istisnadan faydalanabilir. Buna göre daha önce mükellef olup faaliyetini terk edenler ile 10/2/2016 tarihinden sonra mükellef olanlar için istisna uygulanmamaktadır.

Not: Daha önce ticari, zirai ve serbest meslek faaliyeti dışında bir gelir unsuru nedeniyle gelir vergisi mükellef olanlar istisnadan faydalanabilir. Örnek: Daha önce kira geliri nedeniyle gelir vergisi mükellefi olanların istisnadan faydalanması mümkündür.

Girişimcinin Mükellef Kaydı Yapıldığında 29 Yaşını Doldurmamış Olmalı
Geçmişe yönelik mükellef kaydı yaptırılması halinde istisnadan faydalanılması mümkün değildir. Zira istisnadan faydalanma şartları arasında işe başlamayı zamanında (10 gün) bildirme şartı bulunmaktadır.

İstisna 3 Yıl Uygulanacak Her Yıl İçin İstisna Kazanç Tutarı 75.000 TL
Üç vergilendirme dönemi boyunca her yıl için 75.000 TL istisna uygulanacaktır. İlgili yılda kazancın yeterli olmaması halinde istisna tutarı bir sonraki döneme devretmeyecektir.

Belirli Şartların Sağlanması Gerekiyor

1. İşe başlamanın kanuni süresi içinde bildirilmiş olması,

2. Kendi işinde bilfiil çalışılması veya işin kendisi tarafından sevk ve idare edilmesi (Çırak, kalfa veya yardımcı işçi çalıştırmak ya da seyahat, hastalık, askerlik, tutukluluk ve hükümlülük gibi zaruri ayrılmalar dolayısıyla geçici olarak işinde bilfiil çalışmamak bu şartı bozmaz.),

3. Faaliyetin adi ortaklık veya şahıs şirketi bünyesinde yapılması hâlinde tüm ortakların işe başlama tarihi itibarıyla bu maddedeki şartları taşıması,
Ortaklardan herhangi birinin gerekli şartları taşımaması halinde diğer ortaklar da istisnadan faydalanamaz.

4. Ölüm nedeniyle faaliyetin eş ve çocuklar tarafından devralınması hâli hariç olmak üzere, faaliyeti durdurulan veya faaliyetine devam eden bir işletmenin ya da mesleki faaliyetin eş veya üçüncü dereceye kadar (bu derece dâhil) kan veya kayın hısımlarından devralınmamış olması,
Mevcut işletmeyi devralanlar da istisnadan faydalanır. Ancak işletmenin eş veya üçüncü dereceye kadar hısımların devralmaması gerekmektedir.

Hısımlık dereceleri:
 Birinci derece: anne, baba ve çocuk.
 İkinci derece: büyükanne, büyükbaba ve torun.
 Üçüncü derece: amca, hala, dayı ve teyze.

Girişimcinin kendisi ve eşinin üçüncü dereceye kadar hısımlarından devraldığı işletmeler için istisnadan faydalanılamaz. Bu durumun istisnası ise ölüm dolayısıyla işletmenin eş ve çocuklar tarafından devralınması halidir ki bu durumda istisna hükümlerinden faydalanmak mümkündür.

5. Mevcut bir işletmeye veya mesleki faaliyete sonradan ortak olunmaması.
Mevcut bir işletme devralındığında istisnadan yararlanmak mümkünken; mevcut bir işletmeye sonradan ortak olunduğunda mümkün değildir.

Genç Girişimci İstisnası 2016 Yılı İtibariyle Uygulamada
2017 yılında verilecek gelir vergisi beyannamelerinde genç girişimci istisnasından yararlanmak mümkün.

Geçici Vergide de Uygulanacak
Genç girişimci istisnası geçici vergi açısından da geçerlidir. Bu nedenle geçici vergi beyannamesi verilirken de istisnadan faydalanmak mümkündür.

İstisnadan Şirketler Yararlanamaz
Şirket kuran girişimcilerin istisnadan yararlanması mümkün değildir. Şirket kazancı kurumlar vergisine tabi ike istisna yalnızca gelir vergisi mükellefleri için öngörülmektedir.

Sermaye Şirketi Ortakları, Şirketten Elde Ettikleri Kazanç İçin Yararlanamaz
Sermaye şirketi ortaklarının şirketten elde ettikleri kar payı, gelir vergisi açısından menkul sermaye iradı (MSİ) olarak adlandırılmaktadır. Menkul sermaye iradı gelir vergisine tabidir. Genç girişimci istisnası ticari, zirai ve mesleki kazançlara uygulandığından menkul sermaye iradı için uygulamadan faydalanmak mümkün değildir. Şahıs şirketi (adi komandit, kollektif) ortakları ise istisnadan faydalanabilecektir. Bkz. Şirket Ortaklarının Gelir Vergisi Karşısındaki Durumu

Stopaj Uygulaması Devam Eder
Genç girişimci istisnası'nın, Gelir Vergisi Kanununun 94 üncü maddesi uyarınca tevkif suretiyle ödenecek vergiye etkisi bulunmamaktadır. Buna göre serbest meslek faaliyeti ve zirai faaliyet kapsamında istisna şartlarını taşıyanlara yine stopaj-tevkifat uygulanacaktır.

Genç Girişim İstisnasında İade: Dönem içinde yapılan stopaj tutarlarının tamamının yıllık gelir vergisi beyannamesinde hesaplanan vergiden mahsubu mümkündür. Mahsup edilemeyen kısım genel hükümler çerçevesinde iade edilir. Bunun için mükellefin vergisi dairesine başvurması gerekir.

Faaliyetin Türü veya Konusunun Değişmesi Halinde İstisnadan Kalan Süre Kadar Yararlanmaya Devam Edilir

Beyanname Verilmesi Zorunlu
İstisna haddinin altında kazanç elde edilse dahi gelir vergisi beyannamesi verilmesi zorunludur.

Basit Usulde Uygulanan İndirimle Aynı Anda Uygulanamaz
Basit usulde vergi mükellefi olanlar için 2016 yılından itibaren uygulanmak üzere 8.000 TL'lik gelir vergisi indirimi uygulaması gelmiştir. Aynı anda hem genç girişimci istisnası hem de basit usul vergi indirimi uygulamasından faydalanmak mümkün değildir.

Diğer Hususlar
Kamuoyunda 29 yaş altı vergi muafiyeti, genç girişimci vergi muafiyeti olarak bilinen uygulama aslında vergi muafiyeti değil vergi istisnasıdır. Elde edilen gelirin tamamı değil belirli bir kısmı vergi dışı tutulmaktadır.
Ad

Ekonomi,1,Emlak Vergisi,1,Gelir Uzman Yardımcılığı,3,Gelir Vergisi,41,Genel,21,GİB,12,Katma Değer Vergisi,10,Kurumlar Vergisi,5,Maaş,3,Mevzuat,8,Motorlu Taşıtlar Vergisi,5,Muhasebe,3,ÖTV,9,Sosyal Güvenlik,1,VDK,2,Veraset ve İntikal Vergisi,1,Vergi Affı 2016,18,Vergi Affı 2017,6,Vergi Daireleri,3,Vergi Haberleri,15,Vergi Usul Kanunu,17,
ltr
item
Vergi Blog: Genç Girişimci İstisnası
Genç Girişimci İstisnası
Genç girişimci kazanç istisnası, genç girişimcilere destek olmak maksadıyla getirilen 75.000 TL tutarındaki gelir vergisi istisnasıdır.
https://2.bp.blogspot.com/-2UqoXSuTPEc/WI5hMh_t1uI/AAAAAAAABKU/SIXM0EgEBrU5OzdOcy3JN4RYgBmub_CnQCLcB/s1600/genc-girisimci-istisnasi-muafiyeti.png
https://2.bp.blogspot.com/-2UqoXSuTPEc/WI5hMh_t1uI/AAAAAAAABKU/SIXM0EgEBrU5OzdOcy3JN4RYgBmub_CnQCLcB/s72-c/genc-girisimci-istisnasi-muafiyeti.png
Vergi Blog
http://www.vergiblog.com/2017/01/genc-girisimci-istisnasi.html
http://www.vergiblog.com/
http://www.vergiblog.com/
http://www.vergiblog.com/2017/01/genc-girisimci-istisnasi.html
true
1079650730403726947
UTF-8
Tüm içerikler yüklendi İçerik bulunamadı TÜMÜ Devamı Cevapla İptal Sil Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Tümünü Gör İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Konu ARŞİV SEARCH TÜM İÇERİKLER İsteğinizle uyuşan içerik bulunamadı. Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çrş Prş Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara az önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago beş haftadan daha önce Takipçiler Takip et BU İÇERİK ÖZELDİR Görüntülemek için lütfen tıklayınız Tamamını Kopyala Tamamını Seç All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy