KKDF Nedir? Ne Demek?

KKDF nedir? KKDF ne demek ve KKDF oranları. Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu hakkında detaylı bilgi ve hesaplama örneği.

KKDF, kredili işlemler üzerinden alınan vergi benzeri mali bir yükümlülüktür. Açılımı Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu'dur. Banka kredileri, kredi kartı işlemleri ve kredili ithalat işlemleri üzerinden KKDF alınmaktadır.

1984'de Merkez Bankası yönetiminde Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu kurulmuştur. İzleyen yıllarda fon tasfiye edilmiş ancak KKDF uygulaması devam etmiştir. Günümüzde toplanan KKDF gelirleri hazineye gelir kaydedilmektedir.

KKDF'nin mükellefi fon kesintisi yapmak zorunda olanlardır. KKDF kesintisi ödemekle yükümlü olanlar bankalar, krediyi kullananlar, finansman şirketleri ve gümrük idaresidir. KKDF'nin üzerinden hesaplanacağı tutar (matrah) işlem tutarı, faiz veya kur farkı tutarlarıdır. Kredilerde KKDF, faiz üzerinden hesaplanır.


KKDF'ye Tabi İşlemler

1. Krediler: Gerçek kişilere ticari amaçla kullanılmamak kaydıyla kullandırılan kredilerde %15 fon kesintisi yapılmaktadır. Bu krediler KKDF düzenlemelerde tüketici kredisi olarak adlandırılmakla birlikte günlük hayatta konut kredisi, ihtiyaç kredisi, araç kredisi vb. şekillerde adlandırılan kredileri de kapsamaktadır.

Fon kesintisi kapsamında olmayan krediler: ticari krediler ve diğer kredilerdir.

Gelir İdaresi tacir veya esnaf sayılmayı gerektiren faaliyette bulunmayan gerçek kişilerin ticari araç, dükkan, işyeri, işhanı vb. ticari nitelikteki taşınır veya taşınmazları edinmek amacıyla aldıkları kredileri "tüketici kredisi" olarak değerlendirmemektedir.

Ayrıca kredi kapsamında değerlendirilen diğer bazı işlemler de KKDF kapsamındadır.

2: Yurt Dışından Sağlanan Krediler: Bankalar ve finansman şirketleri dışında Türkiye’de yerleşik kişilerin yurt dışından sağladıkları kredilerde fon kesintisi kredi türünden bağımsız olarak fon kesintisi yapılmaktadır. Ancak kredinin döviz ve altına endeksli olup olmaması ve vadesine göre Kullanımını Destekleme Fonu oranı değişmektedir.

Ayrıca yurt dışından sağlanan kredi kapsamında değerlendirilen bazı işlemler de KKDF kapsamındadır.

3: Kredili İthatlar İşlemleri: İthalatta çeşitli ödeme yöntemleri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları kredili ithalat olarak değerlendirilmektedir. Bu gibi işlemlerden %6 oranında KKDF alınmaktadır. Ancak bazı mallar istisna kapsamına alınmıştır. KKDF'ye tabi kredili ithalat işlemleri şunlardır;
  • Kabul Kredili Ödeme: Bu yöntemde düzenlenen poliçe ile belirli bir vadede ödemenin yapılacağı taahhüt edilir ve mal sevkedildikten sonra poliçede yer alan tarihte ödeme yapılır.
  • Vadeli Akreditif: İthalat gerçekleştiğinde ihracatçı firmanın bankasına kredi mektubu ile ödemenin taahhüt edilmesidir.
  • Mal Mukabili Ödeme: Mal ithalatçıya teslim edildikten sonra ileri bir tarihte ihracatçıya ödeme yapılmasıdır.

KKDF Oranı

Sıra İşlem Türü KKDF Oranı
(2) A-) Bankalar ve finansman şirketlerince kullandırılan
(3) a) Tüketici kredilerinde (Gerçek kişilere ticari amaçla kullanılmamak kaydıyla kullandırılan krediler) % 15
(4) b)Diğer kredilerde % 0
(5) B-) Bankalar ve finansman şirketlerinin yurt dışından sağladıkları kredilerde % 0
(6) C-) Bankalar ve finansman şirketleri dışında Türkiye’de yerleşik kişilerin yurt dışından sağladıkları kredilerde % 3
Bankalar ve finansman şirketleri dışında Türkiye’de yerleşik kişilerin yurt dışından sağladıkları döviz ve altın kredilerinde (fiduciary işlemler hariç)
Ortalama vadesi bir yıla kadar olanlarda % 3
Ortalama vadesi 1 yıl (1 yıl dahil) ile 2 yıl arasında olanlarda . % 1
Ortalama vadesi 2 yıl (2 yıl dahil) ile 3 yıl arasında olanlarda % 0,5
Ortalama vadesi 3 yıl (3 yıl dahil) ve üzerinde olanlarda % 0
(7)D-) Kabul kredili, vadeli akreditif ve mal mukabili ödeme şekillerine göre yapılan ithalatta % 6

KKDF Hesaplama Örneği KKDF Nedir?

YORUMLAR

Ad

Ekonomi,1,Emlak Vergisi,1,Gelir Uzman Yardımcılığı,3,Gelir Vergisi,41,Genel,21,GİB,12,Katma Değer Vergisi,10,Kurumlar Vergisi,5,Maaş,3,Mevzuat,8,Motorlu Taşıtlar Vergisi,5,Muhasebe,3,ÖTV,9,Sosyal Güvenlik,1,VDK,2,Veraset ve İntikal Vergisi,1,Vergi Affı 2016,18,Vergi Affı 2017,6,Vergi Daireleri,3,Vergi Haberleri,15,Vergi Usul Kanunu,17,
ltr
item
Vergi Blog: KKDF Nedir? Ne Demek?
KKDF Nedir? Ne Demek?
KKDF nedir? KKDF ne demek ve KKDF oranları. Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu hakkında detaylı bilgi ve hesaplama örneği.
https://3.bp.blogspot.com/-WxCZv6FzQME/WKYPlH8k1QI/AAAAAAAABNE/Bx19dpZ9x3UQtLXjRLgHmr2BFKA9aT3NACLcB/s1600/kkdf-nedir-kkdf-ne-demek.png
https://3.bp.blogspot.com/-WxCZv6FzQME/WKYPlH8k1QI/AAAAAAAABNE/Bx19dpZ9x3UQtLXjRLgHmr2BFKA9aT3NACLcB/s72-c/kkdf-nedir-kkdf-ne-demek.png
Vergi Blog
http://www.vergiblog.com/2017/02/kkdf-nedir-ne-demek.html
http://www.vergiblog.com/
http://www.vergiblog.com/
http://www.vergiblog.com/2017/02/kkdf-nedir-ne-demek.html
true
1079650730403726947
UTF-8
Tüm içerikler yüklendi İçerik bulunamadı TÜMÜ Devamı Cevapla İptal Sil Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Tümünü Gör İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Konu ARŞİV SEARCH TÜM İÇERİKLER İsteğinizle uyuşan içerik bulunamadı. Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çrş Prş Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara az önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago beş haftadan daha önce Takipçiler Takip et BU İÇERİK ÖZELDİR Görüntülemek için lütfen tıklayınız Tamamını Kopyala Tamamını Seç All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy