Tarh Nedir Ne Demek?

Tarh nedir, tarh ne demek? Tarhiyat, vergi tarhı veya verginin tarhiyatı vergi alacağının kanunlarında gösterilen matrah ve nispetler üzerinden vergi dairesi tarafından hesaplanmasıdır.

Tarh (tarhiyat), verginin hesaplanmasıdır. Vergi Usul Kanununun 20. maddesinde verginin tarhı şu şekilde tanımlanmıştır: "Verginin tarhı, vergi alacağının kanunlarında gösterilen matrah ve nispetler üzerinden vergi dairesi tarafından hesaplanarak bu alacağı miktar itibariyle tespit eden idari muameledir."

Tarh Nedir Ne Demek?
Tarh ne demek? Tarhiyat, vergi tarhı veya verginin tarhiyatı gibi kavramlar tarh ile aynı anlama gelmektedir. Vergilendirme sürecinin ilk aşaması tarhdır. Vergilendirme süreci verginin hesaplanması ile başlar. Ardından hesaplanan vergi tebliğ edilir.

Vergilendirme süreci

[Tahakkuk nedir?]

Tarh - Tarhiyat Türleri

Beyannameye Dayanan Tarh: Mükellefin beyanı üzerinden alınan vergiler açısından geçerlidir. Beyan esasına dayalı Türk vergi sisteminde temel tarhiyat türü beyana dayalı tarhiyattır. Beyana dalı vergilerde tarh ve tahakkuk aynı anda gerçekleşir.

İkmalen Vergi Tarhı: İkmalen vergi tarhı, vergi tarh edildikten sonra bu vergiye bağlı olarak ortaya çıkan ve defter, kayıt ve belgelere veya kanuni ölçülere dayanılarak miktarı tespit olunan bir matrah veya matrah farkı üzerinden alınacak verginin tarh edilmesidir. İkmalen tarh edilen vergiler ihbarname ile ilgililere tebliğ edilir.

Örnek: İşletme %18 oranında KDV'ye tabi mal teslimi için %8 KDV hesaplamıştır. Bu tespit Maliye tarafından işletmenin defter ve belgeleri üzeriden yapılacağından tarhiyatın türü ikmalen olur. Bu durumda %10 oranındaki farka isabet eden tutar işletme adına ikmalen tarh edilir ve ihbarname ile kendinisine tebliğ edilir.

Resen Vergi Tarhı: Resen vergi tarhı, takdir komisyonu veya vergi incelemesine yekili olanlarca tespit edilen vergi matrahı üzerinden yapılan tarhiyattır. İkmalen vergi tarhından farklı olarak resen vergi tarhı defter ve kayıtlar veya kanuni ölçülere dayanılarak değil harici verilere dayanılarak ortaya konulan matrah farkı üzerinden yapılır. VUK'un 30. maddesinde resen tarh şu şekilde tanımlanmıştır: "Re'sen vergi tarhı defter, kayıt ve belgelere veya kanunî ölçülere dayanılarak tespitine imkân bulunmayan hallerde takdir komisyonları tarafından takdir edilen veya vergi incelemesi yapmaya yetkili olanlarca düzenlenmiş vergi inceleme raporlarında belirtilen matrah veya matrah kısmı üzerinden vergi tarh olunmasıdır."

Resen tarh nedenleri VUK'un 30. maddesinde düzenlenmiştir.

Örnek: İşletmenin yaptığı kayıt dışı satışın, defter ve belgelere dayanılarak tespit edilmesi mümkün değildir. Bu durumda takdir komisyonu tarafından takdir edilen veya vergi müfettişleri tarafından bulunan matrah farkı üzerinden yapılan tarhiyat, resen tarhiyattır.

Verginin İdarece Tarhı: Mükelleflerin, vergi kanunlarına göre müracaat etmeleri veya bazı yükümlülüklerini yerine getirmeleri gerektiği halde, sorumluluklarını yerine getirmemeleri sebebiyle zamanında tarh edilemeyen vergilerin kanunen belli matrahlar üzerinden idarece tarh edilmesidir.

Örnek: Avcılık harcı içn vergi dairesine başvurması gerektiği halde başvurmayanlar adına belirlenen tutar üzerinden vergi dairesi tarafından yapılan tarhiyat, verginin idarece tarhına örnektir.
Ad

Ekonomi,1,Emlak Vergisi,1,Gelir Uzman Yardımcılığı,3,Gelir Vergisi,41,Genel,21,GİB,12,Katma Değer Vergisi,10,Kurumlar Vergisi,5,Maaş,3,Mevzuat,8,Motorlu Taşıtlar Vergisi,5,Muhasebe,3,ÖTV,9,Sosyal Güvenlik,1,VDK,2,Veraset ve İntikal Vergisi,1,Vergi Affı 2016,18,Vergi Affı 2017,6,Vergi Daireleri,3,Vergi Haberleri,15,Vergi Usul Kanunu,17,
ltr
item
Vergi Blog: Tarh Nedir Ne Demek?
Tarh Nedir Ne Demek?
Tarh nedir, tarh ne demek? Tarhiyat, vergi tarhı veya verginin tarhiyatı vergi alacağının kanunlarında gösterilen matrah ve nispetler üzerinden vergi dairesi tarafından hesaplanmasıdır.
https://4.bp.blogspot.com/-w76gaAGrXxg/WEE4dPOBZsI/AAAAAAAABCw/PfQHRjlAVi86ouZvJaKPNmfcy-yKz17DwCPcB/s200/vergi-blog.png
https://4.bp.blogspot.com/-w76gaAGrXxg/WEE4dPOBZsI/AAAAAAAABCw/PfQHRjlAVi86ouZvJaKPNmfcy-yKz17DwCPcB/s72-c/vergi-blog.png
Vergi Blog
http://www.vergiblog.com/2017/02/tarh-nedir-ne-demek.html
http://www.vergiblog.com/
http://www.vergiblog.com/
http://www.vergiblog.com/2017/02/tarh-nedir-ne-demek.html
true
1079650730403726947
UTF-8
Tüm içerikler yüklendi İçerik bulunamadı TÜMÜ Devamı Cevapla İptal Sil Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Tümünü Gör İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Konu ARŞİV SEARCH TÜM İÇERİKLER İsteğinizle uyuşan içerik bulunamadı. Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çrş Prş Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara az önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago beş haftadan daha önce Takipçiler Takip et BU İÇERİK ÖZELDİR Görüntülemek için lütfen tıklayınız Tamamını Kopyala Tamamını Seç All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy