Tevkifat Nedir?

Tevkifat nedir? Tevkifat ne demek? Tevkifat, ödeme yapılırken vergi kesintisi yapılmasıdır. Vergi uygulamalarında stopaj ile tevkifat aynı şeyi ifade eder.

Tevkifat, ödeme yapılırken vergi kesintisi yapılmasıdır. Vergi uygulamalarında stopaj ile tevkifat aynı şeyi ifade eder. Uygulamada gelir vergisi kesintileri için stopaj, KDV kesintileri içinse tevkifat ifadesi kullanılmaktadır. Zorunlu bir uygulamadır. Tevkifat yapan taraf ödeme yaptığı kişi adına kesilen vergiyi vergi dairesine beyan ederek yatırmaktadır. Bu işlemde tevkifatı yapan taraf vergi sorumlusu olarak adlandırılmaktadır. Vergi sorumlusu vergiyi kesmek ve vergi dairesine ödemekle yükümlüdür.

Vergi tevkifatı, ödeme aşamasında yapılan vergi kesintisini ifade etmektedir. Vergi kesintisi yapan taraf, kestiği vergiyi karşı taraf adına beyan ederek ödemektedir. Örneğin; KDV'nin mükellefi satış yapan taraftır. Satıcı, yaptığı satış tutarı üzerinden KDV hesaplar ve aylık olarak hesapladığı toplam KDV tutarını vergi dairesine öder. KDV tevkifatı kapsamındaki işlemlerde; alıcı KDV'nin bir kısmını satıcıya ödemek yerine doğrudan vergi dairesine ödemektedir.

Önemli: Vergi tevkifatı yapan taraf vergi sorumlusudur. Vergi sorumlusu, vergiyi kendi adına değil kesinti yaptığı kişi adına öder. Verginin mükellefi adına tevkifat yapılan kişidir. Bir başka ifadeyle alacaklı taraf.


Gelir Vergisi Tevkifatı

Gelir vergisi tevkifatı, daha çok stopaj olarak bilinir. Gelir Vergisi Kanunu'nun 94. maddesi ve geçici 67. maddesi hükümleri çerçevesinde gelir vergisi tevkifatı yapılmaktadır. Avans olarak yapılanlar dahil nakden veya hesaben yapılan ödeme yapıldığında yapılmalıdır. Yapılanlar gelir vergisi tevkifatları muhtasar beyanname ile beyan edilir.

Kimler Gelir Vergisi Tevkifatı Yapmak Zorundadır?
Kamu idare ve müesseseleri, iktisadî kamu müesseseleri, sair kurumlar, ticaret şirketleri, iş ortaklıkları, dernekler, vakıflar, dernek ve vakıfların iktisadî işletmeleri, kooperatifler, yatırım fonu yönetenler, gerçek gelirlerini beyan etmeye mecbur olan ticaret ve serbest meslek erbabı, zirai kazançlarını bilanço veya ziraî işletme hesabı esasına göre tespit eden çiftçiler aşağıdaki bentlerde sayılan ödemeleri (avans olarak ödenenler dahil) nakden veya hesaben yaptıkları sırada, istihkak sahiplerinin gelir vergilerine mahsuben tevkifat yapmaya mecburdurlar.

Hangi İşlemler Gelir Vergisi Tevkifatı Kapsamında?
Gelir vergisi tevkifatı kapsamında bulunan başlıca ödemeler; ücretler, serbest meslek ödemeleri, yıllara yaygın inşaat ve onarım işleri, kira ödemeleri, kar payları, zirai mahsul ve hizmet ödemeleri, mevduat faizi vb. menkul kıymet sermaye iratları, menkul kıymet satışı. Detaylı bilgi için 94. madde ve geçici 67. maddeyi inceleyiniz.

KDV Tevkifatı

KDV tevkifatı, satıcıya ödenmesi gereken KDV'nin bir kısımının veya tamamının alıcı tarafından doğrudan vergi dairesine yatırılmasıdır. KDV'nin tamamının alıcı tarafından kesilmesi tam tevkifat, belirli bir oranının kesilmesi kısmi tevkifat olarak adlandırılır. KDV tevkifatı 2 Nolu KDV beyannamesi ile beyan edilir.

KDV Tevkifatı Yapmak Zorunda Olanlar
Yapılan işlemin türüne göre KDV mükellefleri (sadece sorumlu sıfatıyla KDV ödeyenler bu kapsama dahil değildir) ve/veya belirlenmiş alıcılar (KDV mükellefi olsun olmasın) KDV tevkifatı yaparlar. Her işlem için bu belirleme KDV Uygulama Genel Tebliğinin ilgili bölümünde yapılmıştır.

KDV Tevkifatı Kapsamındaki İşlemler
KDV tevkifatı kapsamındaki işlemlere ve tevkifat oranlarına tevkifat oranları yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Örnek: %18 KDV oranına tabi bir işlemin 5/10 oranında KDV tevkifatı kapsamında olduğunu varsayalım.

KDV Tevkifatı İadesi
KDV tevkifatına tabi satışları bulunan mükellefler ilgili dönemlerde devreden KDV'sinin çıkması halinde iade alabilirler.

KDV Tevkifatı Muhasebe Kaydı
Alıcının kaydı:
---------------------------------/----------------------------------------
730 - Genel Üretim Giderleri           100.000
191 - İndirilecek KDV                           18.000
                 320 - Satıcılar                                    109.000
                 360 - Ödenecek Vergi ve Fonlar         9.000
--------------------------------------------------------------------------

Satıcının kaydı:
---------------------------------/----------------------------------------
120 - Alıcılar                             109.000
                600 - Satışlar                                        100.000
                391 - Hesaplanan KDV                           9.000
--------------------------------------------------------------------------

Tevkifatlı Fatura Nedir?

Tevkifatlı fatura, tevkifata konu işlemlerin yer aldığı faturadır. Tevkifatlı faturada, satıcı verginin tamamını değil bir kısmını tahsil etmektedir. Kalan kısmı alıcı taraf satıcıya ödemek yerine vergi dairesine yatıracağından faturada gösterilmekte ancak tahsil edilmemektedir. Tevkifatlı serbest meslek makbuzu düzenlemek için serbest meslek makbuzu hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

Tevkifatlı Fatura Örneği


Tevkifat Nasıl Beyan Edilir?

Gelir vergisi tevkifatı ve kurumlar vergisi tevkifatı, muhtasar beyanname ile,
KDV tevkifatı, 2 No'lu KDV beyannamesi ile beyan edilir.

Tevkifat Yapılmazsa Ne Olur?
Tevkifat yapmama cezası olarak vergi ziyaı cezası uygulanır. Cezanın muhatabı vergi sorumlusudur.

Yazımızda tevkifat nedir, tevkifat ne demek sorularının cevabını aradık. Merakınızı gideremediysek yazıya yorum bırakabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER: 2
Loading...
Ad

Ekonomi,1,Emlak Vergisi,1,Gelir Uzman Yardımcılığı,3,Gelir Vergisi,41,Genel,21,GİB,12,Katma Değer Vergisi,10,Kurumlar Vergisi,5,Maaş,3,Mevzuat,8,Motorlu Taşıtlar Vergisi,5,Muhasebe,3,ÖTV,9,Sosyal Güvenlik,1,VDK,2,Veraset ve İntikal Vergisi,1,Vergi Affı 2016,18,Vergi Affı 2017,6,Vergi Daireleri,3,Vergi Haberleri,15,Vergi Usul Kanunu,17,
ltr
item
Vergi Blog: Tevkifat Nedir?
Tevkifat Nedir?
Tevkifat nedir? Tevkifat ne demek? Tevkifat, ödeme yapılırken vergi kesintisi yapılmasıdır. Vergi uygulamalarında stopaj ile tevkifat aynı şeyi ifade eder.
https://3.bp.blogspot.com/-m7Snb2YA9Ec/WJDswNBXQzI/AAAAAAAABK4/hRUSysdwjEUXA_AVFMSRmiegyUE27m9JgCLcB/s1600/tevkifat-nedir.png
https://3.bp.blogspot.com/-m7Snb2YA9Ec/WJDswNBXQzI/AAAAAAAABK4/hRUSysdwjEUXA_AVFMSRmiegyUE27m9JgCLcB/s72-c/tevkifat-nedir.png
Vergi Blog
http://www.vergiblog.com/2017/02/tevkifat-nedir.html
http://www.vergiblog.com/
http://www.vergiblog.com/
http://www.vergiblog.com/2017/02/tevkifat-nedir.html
true
1079650730403726947
UTF-8
Tüm içerikler yüklendi İçerik bulunamadı TÜMÜ Devamı Cevapla İptal Sil Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Tümünü Gör İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Konu ARŞİV SEARCH TÜM İÇERİKLER İsteğinizle uyuşan içerik bulunamadı. Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çrş Prş Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara az önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago beş haftadan daha önce Takipçiler Takip et BU İÇERİK ÖZELDİR Görüntülemek için lütfen tıklayınız Tamamını Kopyala Tamamını Seç All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy